ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 17:11

Nahçıvan'da Türk liselerinin 18. mezuniyet coşkusu


Nahçıvan'da Türk müteşebbisleri tarafından açılan Türk liseleri,18. mezunlarını düzenlenen coşkulu törenle uğurladı.

Nahçıvan Gençlik Merkezi'nde düzenlenen mezuniyet törenine; Türkiye'nin Nahçıvan Başkonsolosu Cenk Ünal, Nahçıvanlı üst düzey yetkililer, Türkiye'den gelen misafirler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı. İki ülke milli marşları ve saygı duruşundan sonra başlayan mezuniyet töreninde öğrenciler, sahnedeki performansıyla göz doldurdu. Törende Azerbaycan'ın merhum lideri, Haydar Aliyev'in Türk liselerine gösterdiği ilgiyi gösteren sinevizyon gösterisi ise duygulu anlara sebep oldu.

Törende konuşan Nahçıvan Türk Liseleri Genel Müdürü Murat Çapan, öğrencilere hayatlarından başarılar diledi. Çapan, öğrencilerin sadece bilgileriyle değil, terbiyesi ve vatanperverliği ile de göğüslerini kabarttığını ifade etti. Çapan, 1992 yılından itibaren faaliyet gösteren Türk liseleri öğrencilerinin üniversite kazanma oranlarının çok yüksek olduğunu belirtti.
Törende kürsüye gelen Türkiye'nin Nahçıvan Başkonsolosu Cenk Ünal ise,Azerbaycan ve Türkiye dostluğunun önemini vurguladı. Başkonsolos, Türk okullarının Türkiye ile Nahçıvan arasındaki dostluğu ve kardeşliği pekiştirdiğini ifade etti.

Tören kapsamında 2012-2013 eğitim yılında uluslararası bilim olimpiyatlarında madalya alan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Mezun olan öğrencilerin bayrak tesliminden sonra mezuniyet kütüğüne çivi çakılmasıyla tören tamamlandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER