ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 18:28

Müzebüs, Türkiye turuna Artvin'den başlayacak


Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici Müzebüs, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılındaki yolculuğuna Artvin ile başlıyor. Müzebüs, 18-20 Eylül tarihleri arasında Artvin'de 3 okulun konuğu olacak.

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacı ile Rahmi M. Koç Müzesi'nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Artvin'den başlayan Müzebüs, 18 Eylül'den itibaren Artvinli öğrencilerle buluşacak. 18 Eylül'de Artvin'in Borçka ilçesinde Karşıköy İlköğretim Okulu ile başlayacak Müzebüs ziyaretleri, Muratlı İlköğretim Okulu (19 Eylül) ve Yeniyol İlköğretim Okulu (20 Eylül) ile devam edecek.

        MÜZE GÖRMEYEN ÇOCUK KALMAYACAK

        Yola çıktığı günden bu yana bin 419 okulda ve 268 bin 895 öğrenciye ulaşan gezici müze, bu yıl da 27 ilde 132 okul ve 3035 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Eğitim öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden tüm Türkiye'yi gezen Müzebüs'te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor.

        Müzebüs'ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor. Müzebüs'ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, "Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar." şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER