ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 12:43

Miras olarak muhtarlığı bırakıyorlar


İzmir'de Erzene Mahallesinin muhtarlığını, bir asırdan bu yana aynı ailenin fertleri yapıyor.
Erzene Mahallesi Muhtarı Ayşe Müjgan Pakyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinin, muhtarlık serüveninin

1900'lü yılların başında başladığını belirtti.
Bornova henüz ilçe olmadan Saraybosna'dan gelerek Erzene'ye yerleşen dedesi Salih Erkoç'un 1953 yılına kadar muhtarlık yaptığını anlatan Pakyürek, dedesinin vefatından sonra göreve babası Mehmet Şevket Erkoç'un seçildiğini söyledi.

Pakyürek, babasının 1953-1998 yılları arasında, aday olmadığı bir dönem dışında muhtarlık görevini yürüttüğünü ifade ederek, ölümünden önce kendisine "Benden sonra bu görev için seni aday gösterelim" dediğini, babasının adeta miras olarak bıraktığı göreve, ölümü üzerine ara seçimle başladığını kaydetti.

Muhtarlık duvarına dedesinin ve babasının fotoğraflarını asan Pakyürek, bu görevin ailelerinde kalmasının en önemli sebebinin kendilerine duyulan güven olduğuna değindi. Dedesinin ve babasının mahallede hala sevgi ve saygıyla anıldığını dile getiren Pakyürek, kendisinin de onlara duyulan bu hislere layık olarak görevini yerine getirmeye çalıştığını kaydetti.

 "Bayrak ailede kalmalı"

Ayşe Müjgan Pakyürek, hayatını doğduğu andan bu yana Erzene'de geçirdiğine dikkati çekerek, mahalleyi ve sakinlerini çok iyi tanıdığını anlattı. Nüfus işlemlerinin bilgisayar ortamında yapılmaya başlamasından önce neredeyse tüm mahalle sakinlerini bire bir tanıdığını belirten Pakyürek, "MERNİS sistemi sonrası iletişim koptu. Yine de gelenler erkek ya da kadın olsun özel konulara kadar her şeyini anlatır, iletişimimiz çok iyi. Bu bir güven meselesi. Elimden geldiğince ben de onlara yol gösteririm" diye konuştu.

Görevi, kendisinden sonra da ailesinden birisinin yürütmesi gerektiğine inandığını ifade eden Pakyürek, şöyle konuştu:
"Aile fertlerindeki muhtarlığı miras gibi görüyorum. Dedem 1900'lerde Saraybosna'dan gelip Bornova ilçe olmadan burada muhtarlık yaptı. Ondan sonra babam devraldı. Bunun bir bayrak teslimi olduğunu düşünüyorum. Babamın vefatı üzerine ben talip oldum göreve. Bu bayrağın ailede kalması için benden sonrası için kardeşimi düşünüyorum. Sağlığım el verdiğince görevimi yapmak istiyorum. Bu durum Bornova'nın yerlisi olmanının, Bornova'yı sevmenin sorumluluğu."

Birçok işlemin bilgisayar ortamında yapılmasıyla muhtarların ekonomik olarak cazibesinin kalmadığına değinen Pakyürek, "Bu işi sevdiğim için göreve devam ediyorum. Bu iş gönül işi" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER