ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 21:42

Metin Erksan, mirasını asistanına bırakmış


Ağustos ayında 83 yaşında hayatını kaybeden Yönetmen Metin Erksan'ın, tüm mal varlığını, yazı, kitap ve filmlerinin tüm yasal ve hukuki haklarını, ‘değerli öğrencim, evladım, kızım, can yoldaşım’ dediği asistanı Zeynep Özlem Havuzlu'na (39) bıraktığı ortaya çıktı.

Metin Erksan’ın, 16 Nisan 2004 tarihinde Beyoğlu 35. Noterliği'nde hazırlattığı vasiyetnamesi, İstanbul 11. Sulh Hukuk Hakimliği tarafından yasal mirasçısı 3 yeğeninin huzurunda açıldı. Mahkemede önce Erksan’ın 1999 yılında hazırladığı bir vasiyetname ile tüm mirasını 3 yasal mirasçısı olan yeğenlerine bıraktığı belirtildi. Ancak, Erksan’ın 2003 Mayıs ayında hazırladığı yeni vasiyetname ile 1999 tarihli vasiyetnamesinden vazgeçtiği ancak mirasını kime bıraktığını açıklamadığı ifade edildi.

Mahkeme daha sonra Erksan’ın 16 Nisan 2004 tarihli son bir vasiyetname daha hazırladığını kaydetti. Mahkemede okunan vasiyette şu ifadeler yer aldı: “Türkiye Cumhuriyet Devleti sınırları içerisindeki ve yurt dışındaki tüm menkul ve gayrimenkul mal varlığımı, tüm yasal ve hukuksal haklarımı özellikle kütüphanemde bulunan tüm kitaplarımı, tüm el yazılarımı, daktilo ve bilgisayarda yazdığım tüm yazılarımı, yayınlanmış ve yayınlanacak tüm kitaplarımı, bunların yasal, hukuksal, ekonomik tüm haklarını, fotoğraflarımı, değerli öğrencim, evladım, kızım, can yoldaşım, 1973 doğumlu Zeynep Özlem Havuzlu'ya bırakmayı vasiyet ediyorum. Son arzularım bundan ibarettir.”

Duruşmaya gelen Erksan’ın yeğenleri Enise Demet Gül ve Methiye Tüliten, okunan vasiyetnameye itiraz ettiklerini ve iptali yönünde dava açacaklarını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER