ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 13:24

MDOB, Notre Dame'ın Kamburu'nu sahneleyecek


Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Victor Hugo'nun Notre Dame'ın Kamburu'nu sahneleyecek.
MDOB'tan yapılan açıklamaya göre, Victor Hugo'nun Notre Dame'ın Kamburu'ndan baleye uyarlanan, şefliğini Vladimir Lungu'nun yaptığı eser, 2 Kasım Cumartesi saat 20.00'de Mersin Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.
Müzikleri Cesare Pugni ve Bujor Hoinic'e ait, Mersin prömiyeri gerçekleştirilecek eserin koreografi ve librettosunu, 2013 Donizetti en iyi koreografi ödülünü paylaşan Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Armağan Davran ve Volkan Ersoy yapacak. Balenin dekor tasarımı Adnan Öngün'e, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu'na, ışık tasarımı Fuat Gök'e ait.
Zangoç Quasimodo karakterine uygulanan 3 saatlik özel plastik makyaj ile dikkati çeken eserde, üç boyutlu kadetral dekoru ve final sahnesi de yer alıyor. Dağcılık Federasyonu'nun desteği ile kurulan riskli sahnesiyle dikkati çeken eserde başlıca rolleri Özlem Şenormanlılar, Mahmut Akyol, Serbülent Biçer, Büşra Ay, Beatrice Parma, Burak Serkan Cebeci, Niyazi Cingöz, Irakli Bakhtadze, Ozan Demirbaş, Bleda Özlem, Miray Boyacıoğlu, Murat Koman, Tarkan Günal paylaşıyor.
Açıklamada, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal'ın şu görüşlerine yer verildi:
"Bujor Hoinic'in ve Fransız besteci Cesare Pugni'nin müzikleri eşliğinde, koreografisi, makyajı, dekor ve kostümüyle bir başyapıt olan eseri daha Mersinli sanatseverlere takdim etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Victor Hugo'nun dünyaca ünlü ölümsüz eserini, deneyimli kurum sanatçılarımızın yanı sıra Devlet Opera ve Balesi'nin diğer kurumlarından seçkin yaratıcı kadro sanatçılarıyla birlikte sahneye taşıyoruz. Sadece Quasimodo'nun makyajının saatler aldığı bu muhteşem eserin hazırlık evresinde sona geldik."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER