ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 14:22

Mardin'nin 80 yıllık sinema salonu 35 yıl sonra yeniden açılıyor

Mardinnin 80 yıllık sinema salonu 35 yıl sonra yeniden açılıyor

Mardin’in ilk sinema salonu olan Lale Sineması, 35 yıl aradan sonra yeniden beyaz perdesini açıyor.


Mardin’in ilk sinema salonu olan Lale Sineması, 35 yıl aradan sonra yeniden beyaz perdesini açıyor. 1930 yılında Mardin’in ilk siyah beyaz sinema salonu olarak açılan ve 50 yıl boyunca Mardin halkına hizmet eden Lale sineması 1980 yılında maddi imkânsızlıklar nedeniyle kapatılmıştı.

"80 yıllık geçmişi var"

Yıllardır sinemasız kentte düzenlenen film festivalleri nedeniyle sinema salonu olmadığı için eleştirilen Mardin, nihayet 35 yıl aradan sonra sinema salonuna kavuşuyor. 300 kişilik sinema salonu için tarihi konakta restorasyon çalışması başlatıldı. 84 yıllık tarihi geçmişi bulunan Lale Sineması'nın yeniden faaliyete geçmesi için kolları sıvayan işletme sahibi Halim Taş, sinemasız tarihi kent olarak anılan Mardin’e yeni ve nostaljik bir sinema salonu kazandıracaklarını belirtti. Mardin’in ilk sinema salonu olarak tarihe geçen Lale Sineması'nın 1980 yılında maddi imkânsızlıklar nedeniyle kapatıldığını belirten Halim Taş, 54 yıl boyunca Mardin halkına hizmet eden sinema salonunu 35 yıl aradan sonra yeniden beyaz perdesini halka açacaklarını söyledi.

"350 bin tl harcama yapılacak"

Mardin halkına nostaljik bir sinema kazandırmak için 350 bin TL harcama yapılacağını ifade eden Taş, "40 ve 50’li yaşlarda olan Mardinlilerin geçmişteki anılarını yeniden canlandırıyoruz. O tarihte olan herkesin bu sinemada mutlaka bir anısı vardır. Mardin halkı 80 yıl öncesine kadar sanata ve sinemaya yönelik bir tutkusu vardır. 1980 yılında maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanan sinema salonunu 35 yıl aradan sonraaçmaya karar verdik. Son derece modern bir sinema salonu olacak. Vizyondaki filmleri aynı anda sinemamızda halka izlettireceğiz." dedi.

Mardin Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Fidan, tarihi geçmişi bulunan Lale Sineması'nın yeniden açılmasının Mardin halkı adına mutluluk verici olduğunu söyledi. Fidan, "Bir zamanlar Lale Sineması'na gitmek için günler öncesi rezarvasyon yaptırıyorduk. Şehrin tek eğlence yeriydi. İnsanlar sadece eğlenmek için çok kaliteli ve ailece izlenecek filmlerin oynatıldığı sinemaya akın ediyorlardı. 1930 yılında Mardin’de ilk açılan sinema salonuydu. Ancak 1980 yılında maddi imkânsızlıklar nedeniyle kapanmak zorunda kaldı. 35 yıl boyunca Mardin sinemasız kaldı. Hatta Mardin, düzenlenen film festivallerinde bile sinema salonu olmadığı için eleştirilmişti. 80 yıllık tarih yeniden canlanıyor. Mardin adına güzel bir sinema salonu olacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER