ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:18

Manisa 2. Altın Lale Türk Sanat Müziği Beste Yarışması sonuçlandı


Bu yıl ikincisi düzenlenen Manisa Altın Lale Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nda, Faruk Şahin birinci oldu. 10 eserin yarıştığı finalde Şahin, birinciliği "Gemiciler Yol Alırlar Sessizce" bestesiyle kazandı.

Manisa Valiliği, Belediyesi ile Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen 473. Uluslararası Manisa Mesir Festivali kapsamındaki yarışmanın finali Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Jürinin 273 eser arasında yaptığı değerlendirme sonucu 10 tanesi finale kaldı. Bunları Güldehen Terün, Yahya Geylan, Canan Sezgin Geylan, Okan Uslu ve Sema Ünal seslendirdi. Bestekâr Ali Ertuğrul Ottekin'in "Yüzü Gülmez Dil-i Bîçarelerin", Cavit Ersoy'un "Kalbe Girdik Aşkı Gördük (Biz de Sevdik Bir Zamanlar)", Canan Özdenkoş'un "Bozdağları Duman Sarmış Bölük Bölüktür (Manisalı Yarim)", Faruk Şahin'in "Gemiciler Yol Alırlar Sessizce", Uğur Top'un "Beni Bir Gülüşünle Yakan Ey Dilber", Kemal Kosif'in "Şenlenir Gibiydi Tüm Viraneler", Dursun Karaca'nın "Kaç Şair Daha Seni Bana Yazdırır Böyle", Mahmut Oğul'un "Ey Yıllar Durun N'olur", Ferhat Sarmusak'ın "Zamanı Çağrışan Güzel" ve Ahmet Sedat Mete'nin "Özlem Dolu Kışlarda Bahar Gamzelerindir" adlı eserleri yarıştı.

Manisa için tarihi günlerden birini yaşadıklarını belirten Vali Halil İbrahim Daşöz, "Şehrin simgesi olan lalenin adeta ölümsüzleştiği bir sanat ve müzik klasiği olan Altın Lale Türk Sanat Müziği Beste Yarışması'nın ikincisinde beraber olmanın mutluluğunu yaşadık. Türk Sanat Musikisi'ni yaşatmamız lazım. Manisa ve Manisalılar bunun bilincinde. Manisa, bir sanat ve kültür şehri. Bu yarışma, Manisa'ya çok yakışıyor. Bundan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Jürinin oylarıyla Şahin, 2013 yılının birincisi oldu. Altın Lale ödülünü, Vali Daşöz'ün elinden aldı. Ayrıca 6 bin liralık para ödülünün de sahibi oldu. İkinci Uğur Top'a ödülünü Belediye Başkan Vekili Azmi Acikdil, üçüncü olan Ferhat Sarmusak'a ödülünü Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, mansiyona lâyık görülen diğer yarışmacılara ödüllerini ise İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz verdi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER