ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 16:43

Manavgat sipsisi korumaya alındı


Dut ve gül dalından yapılan müzik aleti Manavgat sipsisi koruma altına alındı.

Burdur Dirmil ve başka yörelerde sazlıklarda yetişen kamışlardan yapılan sipsi turizm şehrinde dut ve gül dalından yapılıyor. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı döneminde ise uzun ömürlü müzik aleti sipsinin kartal kanadından yapıldığı belirtiliyor.

Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) Başkanı Ahmet Boztaş, yöreye özgü dut ve gül dalından yapılan Manavgat sipsisini koruma altına aldıklarını söyledi. Manavgat'ta sipsi ustası Fehmi Şanlı'nın yaptığı 'sipsi' ve 'sipsur' müzik aletlerini koruma altına aldıklarını belirten Boztaş, yöreye özgü gül ve dut dalından yapılan otantik çalgıları Türk Standartları Enstitüsü (TSE) başvurusuyla tescilleyeceklerini kaydetti. Boztaş, "Ülkemizde dut ve gül dalından sipsi ve sipsur yapılan tek yer Manavgat. Yöresel müzik aleti değerimizi en güzel şekilde koruyacağız." diye konuştu.

Kaymakam Emir Osman Bulgurlu da yaptığı açıklamada, kamış dışından dut ve gül dalından yapılan Manavgat'ın özgü müzik aletini nesilden nesile aktarılması için korumaya aldıklarını kaydetti.
Manavgatlı sipsi ustası Fehmi Şanlı, Türkiye ve dünyada gül dalı ve duttan tek sipsi yapılan yerin Manavgat olduğunu söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER