ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 17:09

Malatya, film festivaline hazırlanıyor


Malatya'da 4. Uluslararası Film Festivali'nin hazırlıkları sürüyor.
Malatya Valisi Vasip Şahin, Malatya Öğretmenevi'nde düzenlediği toplantıda, yerel basın mensuplarıyla festival hakkında istişarelerde bulundu.
Festival programıyla ilgili bilgi veren Şahin, bütün Malatyalıların desteğiyle ve paydaşların ortak gayretiyle güzel bir organizasyon planladıklarını söyledi.
Şahin, 15-21 Kasım tarihlerinde düzenlenecek festivalin Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Malatya Valiliğinin koordinatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Belediyesi, İnönü Üniversitesi, Malatya Ticaret Borsası, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ve Fırat ve Kalkınma Ajansının desteğiyle gerçekleştirileceğini hatırlattı.
15 Kasım'da Malatya Kongre Merkezi'nde festivalin açılışının yapılacağını dile getiren Şahin, 21 Kasım'da kapanış programı ve ödül töreni icra edileceğini belirtti.
Sinema bilet fiyatları bu yıl da düşük tutulan festival kapsamında bazı filmlerin İnönü Üniversitesindeki Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi ve kent merkezindeki Yeni Kongre ve Kültür Merkezi'nde ücretsiz gösterileceğine değinen Şahin, Malatya Park AVM'deki Avşar ve il merkezindeki Yeşil Sinemasında da gösterim olacağını belirterek, "Seçilen birkaç film 13 ilçemizde ve merkeze bağlı mahallelerimizde vatandaşlarımızın istifadesine sunulacak. İnşallah bu da festivalimize farklı bir biçim getirmiş olacak. Vatandaşı daha çok sinemaya davet eden, festivali daha çok mahalleliyle, köylüyle, ilçeyle buluşturan bir anlayış bu sene biraz daha öne çıkmış olacak. İnşallah ondan da vatandaşımız memnun olur" diye konuştu.
Vali Şahin, yoksul mahallelerden çocukları sinema salonlarına taşıyacaklarını, onlara çocuk filmlerini ücretsiz izleteceklerini ve bazı ikramlarda bulunacaklarını kaydetti.

- Bu yıl ulusal filmler desteklenecek

Bu yıl festival ödüllerinde ulusal filmleri biraz daha fazla teşvik etmeye çalıştıklarını belirten Şahin, "Ulusal filmlerin ödüllerini yükselttik. Ulusal Uzun Film Yarışması'nda en iyi filme 75 bin lira ve Kristal Kayısı Ödülü veriyoruz. En iyi yönetmene 5 bin lira, en iyi kadın oyuncuya 10 bin lira, en iyi erkek oyuncuya 10 bin lira, en iyi senaryoya da yine 10 bin lira, artı Kristal Kayısı ödülleri vereceğiz. Yine Uluslararası Uzun Film Yarışması'nda sadece en iyi filme 30 bin lira ve Kristal Kayısı Ödülü, Ulusal Kısa Film Yarışması'nda da en iyi filme 5 bin lira ve Kristal Kayısı Ödülü vereceğiz" ifadelerini kullandı.
Vali Vasip Şahin, bu yıl oyuncular Filiz Akın, Eşref Kolçak, Muhterem Nur ve Murat Soydan ile Filistinli yönetmen Rashid Masharawi ve Hırvat sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen Rade Serbedzija'ya onur ödülü vereceklerini hatırlattı.
Festivalde bölge sinemasına ağırlık verdiklerine vurgu yapan Şahin, "Ortadoğu sinemasından 8 filme, Azerbaycan sinemasından 5 filme yer vereceğiz. Ayrıca Suriyeli mülteciler için Arapça 2 film getirdik" dedi.

- Kemal Sunal Halk Jürisi en iyi filmi belirleyecek

Oyuncu Kemal Sunal için de program yaptıklarını aktaran Şahin, "Bu yıl inşallah ailesi de festivale iştirak edecek. Onların da çeşitli programlarla vatandaşımızla buluşmasını sağlayacağız. Ulusal Uzun Film Yarışması'nda Kemal Sunal Halk Jürisi en iyi filmi belirleyecek. Halkın izlediği filmlerle ilgili verdiği oyları tasnif edeceğiz ve 'halkımız şu filmi daha çok beğendi' diye o filme de ödül vereceğiz" şeklinde konuştu.
Vali Şahin, bir süre önce yaşamını yitiren oyuncu Tuncel Kurtiz anısına da bir filminin gösterileceğini sözlerine ekledi.
Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da Malatya'nın binlerce yıllık tarihi ve kültürel birikimi açısından önemli bir şehir olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Aynı zamanda çok önemli sanatçıları yetiştirmiş, dikkate değer, önemli bir şehir. Festivalimizin bu sene dördüncüsünü düzenliyoruz. İlk yıldan itibaren seviyesi yüksek, uluslararası alanda dikkat çeken, başarılı organizasyonlar yapıldı. Bu sene çok daha detaylı bir çalışma hazırlandı. Sinema, ülkelerin kültürel yaşam biçimini etkileyen önemli bir sektör. Ülkemizde çok az sayıda ilde yapılabilen büyük, zor bir organizasyon yapıyoruz. Bu organizasyonun önemli bir ayağı da seyircilerin filmleri izlemesi, etkinliklere katılması. Bu festival bütün Malatyalılara, konukları en iyi şekilde ağırlama, Malatyamızı tanıtma ve güzelliklerimizi uluslararası areneya taşıma fırsatı veriyor."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER