ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:35

Malatya dolu dolu bir film festivaline hazırlanıyor


4. Malatya Uluslararası Film Festivali 15 Kasım’da yapılacak açılış töreni ile başlayacak.

Malatya Valisi Vasip Şahin ile Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, öğretmenevinde düzenlenen toplantıda Malatya Valiliği koordinasyonunda Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri düzenlenen film festivalinin ayrıntılarını gazetecilerle paylaştı. Buna göre 4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında yarışmacı filmler ve Türkiye prömiyeri yapacak uluslararası filmler başta olmak üzere ustalardan seçkiler, belgesel gösterimleri, bağımsız sinemanın son örnekleri, ülkemizden ve dünyadan kısalar gibi başlıklar altında toplam 136 film gösterilecek. Gösterimlerin birçoğu yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak. Gösterimler sonrası söyleşiler gerçekleştirilecek. Film seçkilerinin yanı sıra atölye çalışmaları, sergiler ve söyleşilerle Malatyalılar ve sinemaseverler festivalin keyfini sürecek.

15 Kasım’da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek festival açılış töreniyle başlayacak heyecan 21 Kasım’a kadar sürecek. Serhat Mustafa Kılıç ve Ayşe Tolga’nın sunuculuğunu üstlendiği açılış töreninde Malatyalı başarılı sanatçı Mehmet Erdem de şarkılarıyla izleyicilere keyifli dakikalar yaşatacak.

SİNEMANIN UNUTULMAZ İSİMLERİNE ONUR ÖDÜLÜ

Malatya Uluslararası Film Festivali ilk yılından başlayarak her yıl, sinemaya büyük hizmetlerde bulunmuş isimlere onur ödülü vermeye devam ediyor. Türk kadınının kendisine yakın gördüğü, sinemanın ‘en güzel profiline’ sahip kadın oyuncusu unvanlı Muhterem Nur, rol aldığı filmlerdeki ‘iyi yürekli adam’ karakterleriyle halkın sevgisini kazanan babacanlığı ile sanatçı Eşref Kolçak, ‘Yeşilçam’ın unutulmaz jönü’ Murat Soydan ve Türk sinemasının ‘Avrupai yüzü’ Filiz Akın 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ‘Onur Ödülü’nün sahipleri olacak.

DOĞU VE BATININ BULUŞTUĞU FESTİVAL

Uluslararası bir etkinlik olarak adını duyuran festivalde doğu ve batı buluşuyor. Festivalde bu yıl Filistinli Yönetmen Rashid Masharawi ve Hırvat sinema ve tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija da onur ödülüne değer görülen isimler arasında.

1962’de Gazze Şeridi’ndeki Şati mülteci kampında dünyaya gelen Masharawi, 1993’te çektiği ilk filmi ‘Curfew’ ile Cannes Film Festivali’nde UNESCO ödülünü kazanmış ve ikinci filmi ‘Haifa’nın (1996) prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmıştı. Roma, Barselona, Kudüs, Mısır ve Tunus gibi pek çok film festivalinde ödüller kazanan yönetmenin 2008 yılında beyazperde de gösterilen ve çok ses getiren filmi Leyla’nın Doğum Günü de özel gösterimle Malatyalı sinemaseverlerle buluşacak. Gösterim sırasında izleyiciler arasında yer alacak olan Rashid Masharawi film sonrasında da izleyicilerle söyleşi yapacak.

Milcho Manchevski’nin yönettiği ‘Yağmurdan Önce’ filmiyle Türkiye’de tanınan ve şu an Hollywood’da yaşayan Rade Serbedzija’nın 2011 yılı yapımlı ‘Benim Adım Li’ filmi de özel gösterimle Malatyalı sinemaseverlerle buluşacak. Gösterim sırasında izleyiciler arasında yer alacak Rade Serbedzija film sonrasında izleyicilerle söyleşi yapacak.

Festival programının hazırlanmasında, onur ödülü verilecek sanatçıların ve jüri üyelerinin belirlenmesinde sinema yazarı Alin Taşçıyan, Burçak Evren, Esin Küçüktepepınar, yönetmen Gökhan Yorgancıgil, öğretim görevlisi Hülya Uçansu, araştırmacı ve yapımcı Hüseyin Hüsnü Kılıç, İhsan Kabil, yönetmen Nazif Tunç ve araştırmacı ve yapımcı Osman Alkan’dan oluşan Danışma Kurulu destek verdi.

EN İYİ FİLME 75 BİN TL PARA ÖDÜLÜ

Festivalde ulusal uzun yarışma kategorisinde kabul edilen filmler ‘en iyi film’, ‘en iyi yönetmen’, ‘en iyi senaryo’, ‘en iyi kadın oyuncu’, ‘en iyi erkek oyuncu’ dallarında para ve kristal kayısı ödülü için yarışacak. Uluslararası uzun film yarışma kategorisinde ve ulusal kısa film yarışma kategorisinde ise seçilen ‘en iyi film’ kristal kayısı ödülünün yanı sıra para ödülünün de sahibi olacak.
Ödül kazanan filmler 21 Kasım Perşembe akşamı Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. En iyi film 75 bin TL ile ödüllendirilecek.

HERKES FİLM İZLEYEBİLSİN DİYE BİLETLER İNDİRİMLİ

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi film gösterimlerinin bilet ücretleri sembolik rakamlarda tutuldu. Malatya Park AVM içerisinde yer alan Avşar Sinemaları ile Malatya merkezde yer alan Yeşil Sinemaları’nda gösterime sunulacak filmlerin bilet ücretleri öğrenci 3 TL, tam 4 TL olarak belirlendi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gösterilecek engelsiz filmler, kısa ve belgesel filmler ise ücretsiz izlenebilecek.

SURİYELİLER İÇİN ARAPÇA FİLM

Festivalin ilk yılından bugüne yapılan Mişmiş (Çocuk Filmleri) ve engelsiz filmler gösterimleri bu yıl da devam edecek ve bu gösterimler her yıl olduğu gibi ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Ayrıca Malatya’daki Suriyeliler için de konteyner kentte Arapça iki film özel gösterimlerle izletilecek.

Görme engelliler için, diyalogun olmadığı sahnelerin bir anlatıcı tarafından tasvir edildiği; işitme engelliler için ise film içerisindeki tüm seslerin özel altyazı ile beyazperdeye verileceği filmlerin de gösterimi festival programı dâhilinde yapılacak. Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’de bulunan Suriyeliler Mısır yapımı Halim ve Fransa ile Lübnan’da çekilen Karamel isimli filmleri izleyebilecek.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda bu yıl 4. kez düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali’nde gösterimler bu yıl ilk kez Malatya’nın 13 ilçesinde birden yapılacak. Günde 2 seans yapılacak gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

4. Malatya Uluslararası Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmacı filmlerin dışında uluslararası film seçkisi ile dikkat çekiyor. Ortadoğu, Azerbaycan ve İtalyan sineması ile Malatyalıları ve sinemaseverleri buluşturacak festival, uluslararası festivallerde boy göstermiş ve ödüle değer görülmüş filmlerin yanı sıra Sundance Ödüllü filmler Metro Manila ve Wajma-An Afghan Love Story adlı filmlerin de gösterimini yapıyor ve doğu ile batıyı buluşturarak dünya sinemasını Malatya’ya getiriyor.

HABABAM SINIFI ÖĞRENCİLERİ SUNAL’I ANLATACAK

Festivalde Malatyalı merhum sanatçı Kemal Sunal temalı etkinliklerle hatırası anılacak. Yeri doldurulamayan usta isim Kemal Sunal’ın hatırası düzenlenen sergi ve söyleşilerle yad edilecek.

Geçtiğimiz yıl 38 yıl aradan sonra Malatya Uluslararası Film Festivali’nde bir araya gelen Hababam Sınıfı öğrencileri, bu kez de Sunal’ı anlatmak için bir araya geliyor ve hatıralarını canlandırıyorlar. Kemal Sunal teması çerçevesinde 1977 yapımlı Tosun Paşa ve 1999 yapımlı Propaganda filmlerinin de gösterileceği festivalde, bu yıl Kemal Sunal anısına Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan filmler halk oylamasına sunuluyor. Oylama sonucunda ödüle değer görülen filme Kemal Sunal Halk Ödülü, Sunal ailesi tarafından takdim edilecek.

Kemal Sunal etkinlikleri kapsamında, Gül Sunal’ın hazırladığı değerli oyuncunun filmlerinde giydiği elbiselerden ve kullandığı aksesuarlardan oluşan sergi festival haftası boyunca Malatya Park AVM’de sinemaseverlerle buluşacak. Ayrıca Sunal ailesinin katılımıyla yine Malatya Park AVM’de bir söyleşi gerçekleştirilecek. Sinema tarihçisi ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç’in arşivinden Kemal Sunal Fotoğraf Sergisi ve Hababam Sınıfı öğrencilerinin özel albümlerinden Kemal Sunal Fotoğraf Sergisi festival süresince Malatya Park AVM’de gezilebilecek.

TUNCEL KURTİZ ANISINA

Bu yıl Ekim ayı içerisinde kaybettiğimiz usta sanatçı Tuncel Kurtiz’in anısına, 4. Malatya Film Festivali’nde 1978 yapımlı Zeki Ökten’in yönettiği ve usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in de rol aldığı Sürü filmi de gösterilecek. Ayrıca yönetmenliğini Mehmet Eryılmaz’ın yaptığı 1995 yapımı Bedr Sinemada Bir Dolunay filmi de usta oyuncu anısına gösterilecek ve gösterim sonrasında Yönetmen Mehmet Eryılmaz ve film ekibi Tuncel Kurtiz ile anılarını izleyicilerle paylaşacak. Düzenlenecek atölye çalışmaları ve usta isimlerin verdiği eğitimlerle sinemaseverler sinemaya bir adım daha yaklaşma fırsatı yakalayacak.

KAÇIRILMAYACAK FİLM SEÇKİLERİ

Dünya sinemasının usta yönetmenlerinin merakla beklenen son filmleri ‘Panorama’, ‘Ustalardan Seçkiler’, ‘Ulusal Kısa Film Panoraması’, ‘Yabancı Kısa Film Panoraması’, ‘Ulusal Belgesel Film’, ‘Geceyarısı Çılgınlığı’, ‘Engelsiz Filmler’ başlıkları altında gösterilecek 137 filmden 20 tanesinin Türkiye prömiyeri Malatya’da gerçekleşecek.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER