ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 14:55

Mahkumlar tiyatro oyunu ile stres attı

Mahkumlar tiyatro oyunu ile stres attı


Muğla'nın Fethiye ilçesinde 1942 yılında kurulan 350 hükümlü kapasiteli Dalaman Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahkumlar tiyatro oyunu ile stres attı. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi Tiyatro topluluğu tarafından hazırlanan 2 perdelik Kabzımal Cemile isimli oyun mahkumlar için sahnelendi. Yönetmenliğini Saip Şengel'in yaptığı oyun mahkumlar tarafından büyük beğeni topladı. Sık sık kahkahalara boğulan mahkumlar oyun sonunda oyuncuları ayakta alkışladı.

    MAHKUMLARIN BOZULAN PSİKOLOJİLERİNİ TİYATRO İLE DÜZELTİYORUZ

    Amaçlarının cezaevindeki mahkumların sosyalleşmesini sağlamak olduğunu söyleyen Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi Müdürü Muammer Şahin, bunu başardıklarını kaydetti. Hangi sebeple olursa olsun cezaevine düşen insanların psikolojik sarsıntı yaşadığını ifade eden Şahin, insanları tiyatro ile sakinleştirip hayata bağlanmalarını sağladıklarına inandıklarını belirtti.

    TİYATRO SOSYAL HAYATA ADAPTASYONLARINI KOLAYLAŞTIRACAK

    Dalaman Tarım Açık Cezaevi'ndeki mahkumların da yapılacak çalışma ile tiyatroya dahil edileceğini anlatan Şahin, "Zaten hali hazırda buradaki mahkumların farklı tiyatro gruplarıyla oyun sergilediğini biliyoruz. Amacımız bu sayıyı daha da artırmak. Tiyatro izlemek insanı psikolojik, beynen ve bedenen rahatlatır. Ama oynamak ayrı bir rahatlık verir. Biz de bunu sağlayıp buradaki insanların sosyal hayata katılımını sağlamak istiyoruz. Ayrıca dışarı çıktıklarında adaptasyonlarının kolaylaşmasının da önünü açıyoruz bir nevi." dedi.

    Dalaman Tarım Açık Cezaevi Müdürü Mustafa Kemal Cengiz de asıl işi infaz olan kurumlarının bunun yanında kültür ve sanat alanında da hizmet verdiğini söyledi. Mahkumların bu alandaki gayretlerinin sevindirici olduğunu anlatan Cengiz, kendilerine bu desteği veren Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi tiyatro topluluğuna teşekkür ettiğini ifade etti.

    Öte yandan Dalaman Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Dalaman Tarım Açık Cezaevi İnfaz Kurumu Müdürlüğü işbirliği ile cezaevi bünyesinde 'Uygulamalı Tiyatro Kursu' düzenleniyor. Kursa katılan mahkumlar profesyonel tiyatro hocaları tarafından tiyatro eğitimine tabi tutuluyor. Mahkumlar hazırladıkları oyunları turneye çıkarak diğer cezaevlerinde sahneliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER