ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 12:45

Mahallelerin de artık bir kitabı var

Mahallelerin de artık bir kitabı var


Konya Büyükşehir Belediyesi, mahalle kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla ‘Konya Semt ve Mahalleleri’ kitap hazırladı. İlk cildi yayınlanan kitapta 5 ayrı semt ile 28 ayrı mahalle anlatılıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Konya’nın semt ve mahallelerinin tarihi, geleneği ve bir önceki nesillerden aktarılan yaşanmış hikayelerin hatıra şeklinde anlatıldığı 'Konya Semt ve Mahalleleri' kitabını yayımladı. Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kültürel çalışmaların şehrin kimliğini oluşturduğunu ve gelecek kuşaklara kültürel miras olarak kaldığını belirtti. Belediye olarak Konya kültürüne 200’e yakın eser kazandırdıklarını söyledi.

5 SEMT, 28 MAHALLE ANLATILIYOR

Başkan Tahir Akyürek, 'Konya Semt ve Mahalleleri' kitabını kültür hayatına kazandırdıklarını, Konya’nın hikâyesinin yaşayanlarla anlatıldığını ifade etti. Kitapta 5 ayrı semt ve 28 ayrı mahallenin tarih, gelenek ve hayatlarının anlatıldığını dile getiren Akyürek, “Kitap, gazeteci, akademisyen, avukat, fotoğrafçı, iş adamı, şair gibi değişik iş kollarında çalışan kalem erbabının yazılarından oluşmuş bir eser olarak vücuda geldi. Bu çalışmada, doğup büyüdüğümüz, okuluna gidip mahallesindeki çeşmesinden su içtiğimiz; tozlu-topraklı sokaklarında çocukluk heyecanımızı yaşadığımız, her gün önünden geçip belki de dikkatimizi hiç çekmeyen bir tarihi abidesinin olduğu mahallemizi, aynı mahalleli bir yazardan okuyacağız. Bu kitabı okurken farkında olmadığımız pratiklerimizin, köklü bir gelenekten geldiğini göreceğiz.” dedi. Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları 'Şehir Hatıratları' dizisinden çıkan kitabın ilk cildinin Konya için hayırlı olmasını diledi.

KONYA SEMT VE MAHALLELERİ KİTABI

'Konya Semt ve Mahalleleri' kitabı, serbest yazıların düzenli olarak bir araya getirildiği çalışma olarak dikkat çekiyor. 504 sayfadan oluşan kitap, alfabetik sıra ile semt veya mahallelerin ardı ardına yazılması şeklinde tasarlanmış.

Kitabın 1. cildi; Abdülaziz, Ahmet Fakih Nakipoğlu, Akçeşme, Aksine, Çimenlik, Dedemoğlu, Devle, Fahrünnisa, Fakih Dede, Ferhuniye, Gazialemşah, Mücellit, Havzan Mahalleleri, Altınçeşme Önü Semti ve içerisinde Şükran Mahallesi, Kalecik Mahallesi, Kalecelp Mahallesi, Kürkçü Mahallesi, Araplar Semti ve içerisinde Karakayış Mahallesi, Büyüksinan Mahallesi, Beyhekim Mahallesi, Çiftemerdiven Semti ve içerisinde Güllük Küllük Başı Mahallesi, Şems Mahallesi, Hacı Emir Semti ve içerisinde Baba Sultan Mahallesi, Tercüman Mahallesi, Zemburi Mahallesi, Hocacihan Semti ve içerisinde Aşağı Mahalle, Hanaybaşı Mahallesi, Yukarı Mahalle, Hacılar Mahallesi’nden oluşuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER