ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 15:21

Madrid'de ARCO çağdaş sanat fuarı başladı


Uluslararası çağdaş sanat fuarları arasında önemli bir yeri olan Madrid'deki ARCO fuarı, bu yıl 33. kez sanatseverler ile buluştu.
23 ülkeden 219 sanat galerisinin katıldığı ve bu yıl Finlandiya'nın "konuk ülke" olduğu ARCO'da merak edilen konuların başında, İspanya'daki ekonomik krizden en fazla etkilenen sektörlerden olan sanatın, hükümetin yaptığı vergi indiriminden sonra ne kadar toparlanacağı geliyor. Ülke genelinde KDV oranlarını 2012 yılı sonlarında yüzde 21'e çıkartan İspanyol hükümeti, ilk vergi indirimini geçen ay sanat eserleri alım satımında yaparak, yüzde 10'a çekmişti. Ancak İspanya'daki sanat galerileri sahipleri, bunun yeterli bir önlem olmadığını, sadece ''bir serap yaratıldığını'' savunuyor.
İspanyol Sanat Galerileri Birliği Başkanı Alberto de Juan, basına yaptığı değerlendirmede, KDV indiriminin bir iyimserlik yaratmasına rağmen İspanya'nın halen Fransa ve İngiltere gibi ülkelere nazaran sanat eserlerinde daha yüksek vergi ödenmesinden yakındı. ''Öncelikten değil rekabetten konuşuyoruz'' diyen De Juan, ''uluslararası ortamda aynı koşullarda rekabet edemeyen İspanyol galerileri ve sanatının isole edildiğini'' ifade etti.
Bu arada geçen yıla oranla katılımın daha azaldığı ARCO'da, geçen yıl "konuk ülke" olan, 10 sanat galerisi ve 30 kadar sanatçı ile iştirak eden Türkiye, bu yıl fuarda yer almıyor. 23 Şubat'a kadar sürecek olan ve tüm dünyadan 100 bine yakın çağdaş sanat tutkunu, koleksiyoneri ve küratörün ziyaret etmesi beklenen ARCO'nun, Madrid ekonomisine 80 milyon avro katkı sağlaması bekleniyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER