ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 16:42

Liselerarası Tiyatro Festivali 'sahne' dedi

Liselerarası Tiyatro Festivali sahne dedi


Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası boyuttaki liselerarası tiyatro festivali olan ve her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kayseri Büyükşehir Belediyesi Uluslararası 8. Liselerarası Tiyatro Festivali başladı.

Festivale katılan okul öğrencilerinin Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan festival, ardından kortej yürüyüşü ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen açılış programıyla devam etti. Açılış programında Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de öğrencileri yalnız bırakmazken tiyatro oyuncusu Özgür Özgülgün ise öğrencilerle tecrübelerini paylaşmak üzere programdaki yerini aldı.

"TİYATROYA AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ"

Programda ilk konuşmayı yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin yıl içinde çok çeşitli etkinlikleri Kayseri halkıyla buluşturduğunu hatırlatarak bu etkinliklerin içerisinde tiyatroya ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Festivalde bugüne kadar 222 okulun Kayseri'ye gelerek oyunlarını sergilediklerini kaydeden Durukan, "Bu festivalde yaklaşık 4 bin kişi sahneye çıktı. Sahnelenen oyunları ise şimdiye kadar 150 bin kişi izledi" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR GENÇLERE HEP DESTEK"

Ardından Kayseri Lisesi öğrencisi İsmail Akkılıç bir konuşma yaparak ticaret beşiği olarak bilinen Kayseri'nin artık kültür ve sanat şehri olarak da anıldığını söyledi. 7 yıl önce Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan tiyatro festivalinin kendilerine tiyatroyu sevdirdiğini ve çok şey öğrettiğini belirten Akkılıç, Başkan Özhaseki'ye gençlere verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

KEYİFLİ PROJELERİN ZAMANI GELDİ

Öğrencilerin büyük alkışları eşliğinde sahneye çıkan Başkan Özhaseki ise Kayseri'nin kadim bir kent olduğuna vurgu yaparak, "Kayseri, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, uygarlıkların merkezi olan bir şehir. Biz bu topraklarda kurulan her medeniyetten izler taşıyoruz. Böyle köklü ve kadim bir medeniyetin mirasçıları olarak bizler; bugün kültürümüze, sanatımıza sahip çıkmak zorundayız ve her türlü gelişmelere de kucak açmak durumundayız. Bunu yapmayan şehirler, tek kanatlı bir kuşa benzer." dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin gençleri yakından ilgilendiren Anadolu Harikalar Diyarı başta olmak üzere Kültür Yolu, Kale İçi Kültür ve Sanat Merkezi, Kayseri Mahallesi gibi projeleri hakkında da öğrencilere bilgiler veren Başkan Özhaseki, "Bu projeler tamamlandığında yaşadığınız şehirden daha çok keyif alacaksınız. Anadolu Harikalar Diyarı'nda keyifli vakit geçirip nefes alırken Kale İçi Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatsal faaliyetler yapabileceksiniz. Kayseri Mahallesi ile eski Kayseri günlerinin nasıl yaşandığını öğrenecek Kültür Yolu'nun güzergâhını takip ederek Kayseri'nin tarihi mekânlarını yakından tanıyacaksınız." şeklinde konuştu.

"İSTANBUL'DA BİLE YOK"

Başkan Özhaseki'nin konuşmasının ardından tiyatro sanatçısı Özgür Özgülgün, öğrencilerle oldukça samimi bir söyleşi gerçekleştirdi. Gençleri sanatsal faaliyetlere yönelten bu tür faaliyetlerin tüm Türkiye'ye örnek olması gerektiğini ifade eden Özgülgün, İstanbul'da dahi uluslararası boyutta bir liselerarası tiyatro festivalinin olmadığına dikkat çekti. Öğrencilere tiyatroculuğun güzel yönlerini anlatan Özgülgün, öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı. Programın sonunda Başkan Özhaseki, tiyatrocu Özgülgün'e günün anısına plaket verirken tiyatro festivaline katılan öğrenciler de hediyelerini Başkan Özhaseki'nin elinden aldı.Program toplu olarak hatıra fotoğrafının çektirilmesinin ardından son buldu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER