ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 17:01

Lego Dünyasına zürafa "Marius" damga vurdu


Danimarka'da yılda bir yapılan 4 günlük Lego World etkinliğine bu yıl zürafa Marius damgasını vurdu.
Danimarkalı Kirk Kristiansen ailesi tarafından 1932 yılından beri üretimi yapılarak neredeyse dünyanın her ülkesine giren Lego'nun, filmlerden tekstil sektörüne kadar geniş bir alanda isim ve sembolleri kullanılıyor. Marka ve üretiminin ilk çıkış yeri Danimarka'da ise her yıl yapılan bir etkinlikle Lego çılgınlığı yaşanıyor.
Başkent Kopenhag'daki Bella Center'da yapılan 4 günlük etkinliğe dünyanın çeşitli yerlerinden Lego fanatikleri katılıyor. Çeşitli ülkelerden sembol yapıların minyatürlerini yüzbinlerce lego kullanarak yapan fanatiklerin eserleri ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Almanya'dan 3 kişilik ailenin 935 bin parça lego kullanarak 8 yılda hazırladığı ABD'nin başkenti Washington DC'deki Kongre Binası, ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği eser olurken, Danimarka'daki Storebaelt Köprüsü, Kopenhag limanı, Norveç'ten eserler de dikkati çekiyor.
Alandaki Lego Fanzone kısmının yöneticisi Svend Erik Saksun AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fanzone'u 3 günde hazırladıklarını anlattı. Lego fanatiklerinin legoları sipariş verdiğini ve daha ucuza alabildiğini belirten Saksun, "Genellikle internet üzerinden alıyorlar. Tamamen hobi, herkes kendi isteğiyle yapıyor. Lego fanlarını buraya davet ediyoruz. Başvuranların eserlerinden iyilerini seçip sergiliyoruz" dedi.
Öte yandan ziyaretçiler tarafından kullanılmak üzere tonlarca legonun taşındığı Bella Center'e kış tatilini fırsat bilerek akın eden Danimarkalı aileler çocuklarıyla saatlerce lego diziyorlar.
Bu arada Lego Dünyası'nda bu yıl zürafa Marius damgasını vurdu. Geçen hafta Kopenhag Hayvanat Bahçesi yönetimi tarafından çeşitli sebepler öne sürülerek kesilip aslanlara yem edilen zürafa Marius'un etkisinde kalan çocuk ve aileler, çok sayıda zürafa legosu yaptı. Alanın girişine konulan zürafa legosunun dışında yapılan yüzlerce zürafa legosu ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER