ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2017 Pazar 02:24

Kuşların lokman hekimi

Kuşların lokman hekimi

İşten arta kalan zamanını çocukluğundan bu yana ilgi duyduğu kafes kuşlarına adayan Hamit Köse, yaptığı karışımlarla hasta kuşları sağlıklarına kavuşturuyor Hamit Köse: "Kanaryam hastalanınca onu iyileştirmek için veteriner bulamadım ve ne yazık ki öldü. Bu yaşadığım acı tecrübeden sonra kuşlar üzerine araştırmalarım arttı"


Bosna Hersek'teki bir üniversitenin irtibat bürosunda çalışan Hamit Köse, boş zamanlarını hasta kafes kuşlarına adadı. Köse, adeta lokman hekim gibi yaptığı karışımlarla hasta kuşları iyileştiriyor.

Çevresinde "kuş doktoru" lakabıyla anılan Hamit Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuşlara olan ilgisinin çocukluğunun geçtiği Rize'de başladığını belirtti.

Babasının eve getirdiği hasta kuşları iyileştirdiğini aktaran Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kanaryam hastalanınca onu iyileştirmek için doktor bulamadım ve ne yazık ki öldü. Bu yaşadığım acı tecrübeden sonra kuşlar üzerine araştırmalarım arttı. Artık yurt dışına çıkan arkadaşlarımdan dönüşlerinde getirmeleri için kuşlarda kullanmak üzere bazı otlar, bitkiler ve farklı yem katkıları ister hale geldim. Sağ olsunlar beni kırmıyorlar ve alıp getiriyorlar. Gelen ürünleri kendi araştırmalarım sonucunda elde ettiğim başka ürünlerle birleştirip, ilaç veya besin takviyeleri elde ediyorum. Kullanan herkes memnun kalıyor, kuşlar sağlığına kavuşunca da ben mutlu oluyorum."

Türkiye'de kafes kuşları üzerine uzmanlaşmış veteriner hekim sayısının çok az olduğunu vurgulayan Köse, dünyada bu alanda çıkmış yayınları takip ettiğini ve kendisini geliştirdiğini ifade etti.

Tedavi ettiği kuşlarla aralarında bir bağ oluştuğunu aktaran Köse, şunları anlattı:

"Bir gün bir arkadaşım hasta yavru bir saka getirdi. Kuşta bizim 'kuruma hastalığı' dediğimiz, göğüs kemiğinin dışarı çıkması durumu vardı. 6 ay gibi uzun bir süre kuşu tedavi etmeye uğraştım. Zaman geçtikçe kuşta olumlu anlamda hareketler gözlemeye başladık. Hareketlerindeki çekingenlik ve insanlara karşı olan ürkekliği bitmişti. İyileştiğine inandığımızda kuşu doğaya salmak istedim fakat ne zaman göndersem tekrar geri geldi. Bu durum beni hem sevindiriyor hem de aynı zamanda üzüyordu. Kuşla aramızda bir bağ oluşmuştu. Kafesin kapısını açık bırakarak birkaç gün gelip gitmesini izledik. Bir süre sonra ait olduğu yer olan doğaya döndüğünü gördük. Bu durum beni duygusal anlamda çok etkiledi."

Bilinçsiz kuş beslemenin önüne geçmek adına araştırmalar yaptığını dile getiren Köse, "Onları küçücük kafeslere kapatıyoruz, bilinçsizce davranabiliyoruz. Tabuları yıkıp kuşların daha iyi beslenebilmesi adına elimden geleni yapıyorum." dedi.

Hamit Köse son olarak "İçinde bir ukde kaldı mı diye sorsanız, 'Kesinlikle veteriner olmak isterdim.' derim." diyerek sözlerini tamamladı.

- "Hamit, kızımın hayatını kurtardı"

Atmaca besleyen Tamer Mısıral, gece yarısı kuşunun gözlerinin kapandığını fark edince o saatte ulaşabileceği veteriner olmadığından Hamit Köse'yi aradığını ve telefonda "Yetiş Hamit" dediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Gece yarısı atmacamın gözlerinin kapandığını ve kendini sağa sola vurduğunu fark ettim. Uzman veteriner aradım ama bulamadım. Aklıma Hamit geldi ve kendisini arayarak 'Yetiş Hamit, kızım ölüyor!' dedim. Sağ olsun hemen geldi. Gözünde oluşan enfeksiyonu tedavi edecek müdahaleyi yaptı, sonrasında kullanmam gereken karışımları da vererek gitti. Atmacam kısa sürede iyileşti. Eğer o müdahaleyi yapmasaydı muhtemelen kızım ölecekti. Allah Hamit'ten razı olsun."

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER