ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:32

Kültür Bakanı dünyanın müzelerine karşı

Kültür Bakanı dünyanın müzelerine karşı


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Berlin Devlet Müzesi Müdürü Prof Herman Parzinger'in Der Spiegel dergisinde yayımlanan röportajıyla ilgili, ''Satır aralarında Avrupa'nın sömürgeci ruhunun hala Avrupa'da kol gezdiğini üzüntüyle görüyorum'' dedi.
    
Günay, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayarak, Türkiye'nin en iyi müzelere ve sergileme imkanlarına sahip olduğun, Avrupa müzelerinin ise eskidiğini ve yenilemek için de kaynak bulunamadığına dikkati çekti.
    
Türkiye'nin dünyanın 16. ekonomisi olduğuna işaret eden Günay, şunları söyledi:
    
''Avrupa'da ekonomik sarsıntılar varken kültür, ulaşım, sağlık altyapılarını bu kadar iyileştiren bir ülkeye böyle bir ithamda bulunmak, hala o eski ruhun kaybolmadığını, derinlerde bir yerlerde yaşadığını üzüntüyle bize hissettiriyor. Türkiye şu anda dünyanın en güzel müzelerinin yapıyor ve dünyanın en iyi teşhir imkanlarını kullanıyor. Ben o arkadaşlarımıza gelip Aydın Müzesi'ni, Eti Müzesi'ni, Gaziantep'in yeni müzesini görmesini tavsiye ederim. Avrupa'daki müzelerin çoğunun teşhir tanzim imkanları çok eskidi, köhnedi ve maddi imkan bulamıyorlar bunları yenilemek için. Ama Türkiye en iyilerini yapıyor.''
    
''Dayanabilecekleri kadar dayanmaya çalışıyorlar''
    
Bakan Günay, Türkiye'nin Avrupa müzelerinden hiçbir hukuki dayanağı olmayan, tamamen Türkiye'den yasa dışı yollarla çıkarılmış eserleri geri istediklerini vurguladı.
    
Röportajın dikkatle okunması halinde Alman gazetecinin de müze müdürünün haksız olduğunu söylediğine işaret eden Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
    
''Bir savunma duygusu içindeler. Müzelerinde çok sayıda bu tür eser var ve bunları herhangi bir müze bize verdiğinde onlar için olumsuz, sevimsiz bir örnek oluşturuyor. O yüzden dayanabilecekleri kadar dayanmaya, direnebilecekleri kadar direnmeye çalışıyorlar.''
    
''Bu eserleri dünyaya en iyi Türkiye'nin sunacağı kanaati oluşmaya başladı''
    
''Türkiye'de ne değişti ki yasa dışı yıllarla çıkan eserler bir bir geri dönüyor'' sorusuna ise Günay, ''Hala vermiyorlar. Biz çok dikkatle ve kararlılıkla takip ediyoruz'' yanıtını verdi.
    
Günay, dünyada pek çok müzenin hala bu eserleri vermeye yanaşmadığını, ancak önceki yıllara kıyasla daha kararlı bir tavır sergilediklerini kaydederek, süreci ''Bir; bir konuyu takip ediyorsak onu sonuçlandırana kadar ısrarımızı talebimizi sürdürüyoruz. İki; dünyaya bunları Türkiye'nin en iyi sergileyeceği konusunda yeni güzel örnekler çıkarıyoruz'' sözleriyle özetledi.
    
Türkiye'nin bu yıl Gaziantep, Antalya ve Anadolu Medeniyetleri müzeleriyle dünya çapında yaygın ziyaretçi kanaati oluşturan TripAdvisor gibi sitelerden mükemmellik ödülü aldığını hatırlatan Günay, şunları dile getirdi:
    
''Türkiye'nin bu eserleri artık iyi koruyacağı, iyi sergileyeceği, dünyaya en iyi şekilde sunacağı konusunda bir kanaat de oluşmaya başladı. O yüzden evet, Avrupa'nın bazı müzeleri direniyor ama birçok Amerikan müzesiyle de ilkeli anlaşmalar yapıyoruz. Avrupa müzeleri de bir süre sonra bu tavırlarından vazgeçecekler. Çünkü Türkiye arkeoloji açısından çok zengin bir ülke. Bizimle bir tarih işbirliği yapmak istiyorlarsa, Türkiye'ye karşı yapılan haksızlıklara son vermenin insanlık ve bilimsellik gereği olduğunu anlayacaklar, kabul edecekler.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER