ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 18:07

"Küflü demirler turizme zarar veriyor"

"Küflü demirler turizme zarar veriyor"


Demokratik Sol Parti(DSP) Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, Side Antik Kent'te Apollon Tapınağı'nın sütunlarındaki nem ve tuzlamaya bağlı parça kopmalarla küflü demir parçalarının gün yüzüne çıkmasının çirkin görüntü oluşturduğunu söyledi.

    Apollon Tapınağı'nda açıklama yapan Ahmet Çakmak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın acilen tapıklar bölgesinin kurtarılmasına yönelik çalışma yapmasını gerektiğini kaydetti. Çakmak, her yıl 5 milyon turistin ziyaret ettiği 2 bin yıllık tapınağın ayağa kaldırılma çalışması 30 yıl önce yapıldığı için sütunların dikilmesinde demir kullanılmasının tarihi yapıya zarar verdiğini ifade etti.

    Nem ve tuzlanma ile birlikte demir küfünün sütunda patlama yaparak parça dökülmesine neden olduğunu belirten Çakmak, Apollon'un restore edilmesi ve tuzlanmadan korunması için çalışmalara başlanılması aciliyet arz ettiğini kaydetti. Çakmak, "Türk turizminin sembolü Apollon Tapınağı'nda tuzlanma her geçen gün etkisini sürdürüyor. Uzmanlar tapınakta acilen önlem alınmazsa 15 yıl içinde yıkılabileceğini söylüyor. Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten tapınağı bir an önce kurtarmasını istiyoruz. Yetkililer tapınakla ilgili sürekli yapılacak edilecek diye sözler söylüyor. Fakat 5 milyon turistin ziyaret ettiği tapınağın dışarı çıkan küflü demirleri kimseyi rahatsız etmiyor. Küflü demirlerin görüntüsü aynı zamanda tarihi eserlere ne kadar önem verdiğimizi de gösteriyor. Küflü demirler, Türk turizmi adına üzüntü verici ve turistler karşısında mahcup düşürücü bir olay. " diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER