ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:01

"Küçük Hanımlar ve Küçük Beyler" buluşması 9 yaşında


Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali", 24 Nisan'da 9'uncu kez minik izleyicilerle buluşacak.
     Adını ve konseptini, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Küçük Hanımlar, Küçük Beyler; sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz" cümlelerinden alan ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmayı hedefleyen festival, 29 Nisan'a kadar minik izleyicilere renkli etkinlikler sunacak.
     Uluslararası niteliği ile dünya tiyatrolarını Türk seyircisi ile buluşturan ve çocukların dünyasından da ülkeler arasında sanat köprüsünün kurulmasına aracılık eden festival kapsamında, bugüne kadar 29 ülkeden katılan topluluklar 125 oyun sahneledi. Toplam 366 temsil ile 132 bin 299 minik tiyatrosevere ulaşan festivalin 9'uncu yıl hedefi ise 25 bin seyirciyle buluşmak.
     Kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, opera, bale ve sokak tiyatrosunun yanında farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları ile seminer ve söyleşiler de yer alacak.
     "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali" bu yıl İtalya, Hollanda, ABD, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Çin, Macaristan, Brezilya, İsrail, Singapur, Polonya, Kanada ve Sırbistan'dan sanat topluluklarını konuk edecek.
     Yerli toplulukların çocuk oyunlarının da perde açacağı festivalde, minik seyircilerin karşısına bir de miniklerden kurulu tiyatro topluluğu çıkacak. Van Gürpınar Güzelsu Yatılı İlköğretim Bölge Okulunun tiyatro topluluğu festivalin tek amatör ekibi olarak, "İki köyün Masalı" isimli oyunu sahneleyecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER