ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 11:50

Korsanla mücadelede "toplumsal duyarlılığa" ödül


 Kültür ve Turizm Bakanlığı, "26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü"nde, toplumsal duyarlılığa katkı sağlayarak kültürel hayatın gelişmesine destek verenlere "Telif Hakları Ödülü" verilecek.
     İstanbul Kongre Merkezi'nde, yarın gerçekleştirilecek törende, telif hakları konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması sürecinde yaptıkları çalışmalar ve bu bağlamda kamuoyunda oluşturdukları etkinin onurlandırılması amacıyla Türkiye'nin kültürel hayatına katkı sağlayan kişi ve kuruluşlar ödüllendirilecek.
     Ayrıca Dünya Fikri Mülkiyet Örgütünce (WIPO), Türkiye'den iki isme "WIPO Yaratıcılık Ödülü" sunulacağı gecede, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünün desteğiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından korsanlık ve taklitle mücadele konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla hazırlatılan kamu spotunun da tanıtımı yapılacak.
    
     -Fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesi amaçlanıyor-
    
     Törene, siyasilerin ve sanatçıların yanı sıra sektör temsilcileri ve telif birlikleri temsilcileri de katılacak.
     Bu yılki teması "toplumsal duyarlılığa katkı" olarak belirlenen Telif Hakları Ödülleri ile fikri mülkiyetin öneminin vurgulanması, etkin bir fikri mülkiyet koruma sistemiyle daha gelişmiş bir kültür endüstrisi arasındaki bağlantıya dikkat çekilmesi ve bu hususlarda kamuoyunda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.
     Fikri mülkiyet haklarına olan ilgi ve dikkati yoğunlaştırmak üzere WIPO'ya üye ülkeler tarafından ilk olarak 2000 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla o tarihten itibaren her yıl dünyanın farklı yerlerinde çeşitli etkinlik ve kampanyalarla düzenleniyor.
     Telif Hakları Genel Müdürlüğü de "26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü"kapsamında, düzenlenecek etkinliklerle telif haklarının korunması hususunda toplumsal bilincin yükseltilmesi ve bu suretle fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesini hedefliyor.
     Ayrıca bu yıl ilk kez verilecek ödülün geleneksel hale getirilmesi de planlanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER