ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 21:28

Kerbela'dan bale sahnesine


İzmir Devlet Opera ve Balesi, Kerbala balesini dünya prömiyerini bugün yaptı.
Konusu Ali Berktay'ın aynı adlı tiyatro oyununda alan, müziği ve librettosunu Can Atilla'nın, koreografisini Mehmet Balkan'ın üstlendiği Kerbela balesinin dünya prömiyeri Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde bu gece yapıldı.
Lale Balkan tarafından sahneye konan eserin dekorlarını Tayfun Çebi, kostümlerini Gülay Korkut, ışık tasarımlarını da Tarı Deniz yaptı.
Kerbela'nın başlıca rollerini de Dolun Doyran, Doruk Demirdirek, Emre Kaynarsu, Bora Acar Zöngür, Yasemin Altınel, Aslı Kaynarsu, Burcu Olguner, Gamze Yıldırım, Tolga İyiuyarlar, Cihan Genek, Serhat Nüfusçu, Güçlü Kılıç, Bülent Özdemir, Barış Türksever, Asena Ökte, Egemen Kement, Timur Varlıklı, Sertan Yetkinoğlu, Cüneyt Şekercioğlu canlandırdı.
Konusunu İslam tarihinde ayrışmaya neden olan Kerbela olayından alan eserde Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hüseyin'in katledilişi anlatılıyor. Gösteride, Hz. Ali'nin, Hariciler tarafından öldürülmesi ve sonrasında Muaviye'nin iktidarı anlatılıyor. Kerbela'da oğlu Yezit'in iktidarını sağlamak adına önlemler alan Muaviye'nin dönemin önemli yöneticilerini ikna etmesi sahneye aktarılıyor.
Eserde, Kufelilerin kendisini halife olarak görmek istediklerini belirten mektuplara güvenerek az sayıda taraftarı ve ailesiyle Kufe'ye giden Hüseyin'in, Yezit'in askerleri tarafından Kerbela'da katledilişi sahneleniyor.
İzmir Devlet Opera ve Balesi, eseri 13 ve 15 Mart tarihlerinde yinelenecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER