ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 11:29

Kaybolmaya yüz tutmuş tarihi eserler gün yüzüne çıkarılıyor

Kocaeli'nde, kaybolmaya yüz tutmuş tarihi eser ve yapıtlar, Büyükşehir Belediyesi’nin katkı ve hizmetleriyle yeniden eski günlerine döndü.


Kocaeli'nde, kaybolmaya yüz tutmuş tarihi eser ve yapıtlar, Büyükşehir Belediyesi’nin katkı ve hizmetleriyle yeniden eski günlerine döndü. Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sınırları içindeki cami, hamam, okul, kilise, külliye, çeşme, köprü, kale, deniz feneri, mezarlık, tümülüs, gar binası, fabrika, türbe, ağaç, mağara, sivil mimarlık örnekleri ve benzeri toplam bin 844 korunması gerekli kültür varlığıyla tarihi açıdan önemli bir potansiyele sahip. Kentteki kültür hazinesine sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi kaybolmaya yüz tutmuş tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmaya başladı.

        YOK OLAN MALZEMELER TEKRAR YAPILDI

 Kentin en önemli kültür miraslarından olan Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin restore ederek kentin tarihi kültürüne yeniden kazandırdığı önemli eserlerden. 19. yüzyıla ait konakta tamamen yok olan ve hasar gören ahşap malzemeler ve özel süslemeler kurulan atölyede hazırlandı. Çalışmalara KOMEK kursiyerleri de katkı sundu. 19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit mutasarrıfı (valisi) Sırrı Paşa’nın yaşadığı Sırrı Paşa Konağı restorasyonunda özellikle ilk iki katındaki yangın nedeni ile tamamen yok olan süslemeler ve kalem işlerine de özel önem verildi. Sıva, bez ve ahşap üstü işlemelerin bulunduğu konakta her biri konusunda tecrübeli sanatkârlar tarafından yapılan işleme ve süsleme çalışmaları titiz bir şekilde gerçekleştirildi.

 İşleme çalışmaları birçok analiz ve yöntem uygulanarak hayata geçirildi. Temizleme işlemlerinde kimyasal ve mekanik-raspalama yöntemleri uygulandı. Bu yöntemler ile üzerine yapılan boya ve badanayla tahrip olan işlemeleri dahi aslına uygun olarak korunabildi. Temizleme işleminden sonra ise orijinal tonların bulunması için renk analizi yapıldı. Kalem işi yapılan alanlarda orijinal zemin rengini elde edebilmek için astarlama yapılıp motifler duvarlara işlendi. Motiflerin renklendirilmesi, kontürleme ve varaklama işlemleri ise eşsiz güzellikteki süslemelerin ortaya çıkarılmasını sağladı.

        MİMARİ ÖZELLİKLER

19. yüzyıla ait bir sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak'ta yaptırıldı. Planını bizzat mutasarrıf Selim Sırrı Paşa’nın çizdiği, Körfez’e yönelik manzarası olan konağın iç duvarları; çeşitli manzara resimleri ve zengin kalem işleriyle süslendi. Konak, zemin kat, normal kat, ara kat bir de cihannüma olmak üzere toplam 4 katlı olarak, ahşap karkas yapı tekniğinde inşa edildi. Yapı, haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Konakta ve müştemilatında, Fransa'dan özel olarak getirilen tuğla, kiremit gibi bazı malzemeler de kullanıldı.

        2011 UYGULAMA ÖDÜLÜ

Sırrı Paşa Konağı’nın iç mekân duvar bezemelerinin, Dolmabahçe Sarayı’nın restorasyonu için gelen ressamlar tarafından tezyin edildiği rivayet ediliyor. Süslemeler; manzara resimleri, bitkisel ve geometriksel karakterli kalem işlerinden oluşuyor. Süslemelerin bir bölümünde altın varak da kullanılarak görsel etki ve estetik değer artırıldı. Konağın bahçesi, yöresel taşların kullanıldığı yüksek bir bahçe duvarına sahip. Duvarda İzmit’in antik dönemine ait devşirme malzemeler de kullanıldı. Kocaeli'nin en görkemli yapılarından birisi olan konak, zarif mimarisi ve zengin kalem işi süslemeleriyle dikkat çekiyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sırrı Paşa Konağı restorasyon uygulamasıyla 'Tarihi Kentler Birliği 2011 Uygulama Ödülü'nü kazanmıştı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER