ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2014 Pazar 13:08

Kaybolan lezzetler festivalle keşfedilecek

Kaybolan lezzetler festivalle keşfedilecek

Seyahatseverlerin büyük ilgisini çeken Türkiye'de kaybolan lezzetler, festivalle hatırlanacak.


Denizi, kumu ve güneşinin yanı sıra farklı damak tatlarıyla da seyahatseverlerin büyük ilgisini çeken Türkiye'de kaybolan lezzetler, festivalle hatırlanacak.

Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar,  yaptığı açıklamada, 6-8 Haziran'da İzmir Alaçatı'da "1. Uluslararası Alaçatı Kaybolan Lezzetler Festivali" düzenleneceğini söyledi.

Festivalle Anadolu'nun zengin kültür mirasının hem gelecek nesillere aktarılmasının hem de unutulmuş olanların gün yüzüne çıkarılmasının sağlanacağını belirtti.

Özkar, aynı zamanda bu mirasın dünyanın da tanımasının sağlanacağını ifade etti.

Etkinliğin, kültür mozaiğini oluşturan yerel mutfakların özel bir komite tarafından yerinde incelenmesiyle başlayacağını anlatan Özkar, "Festivalde tarifler, özel bir komite tarafından yörede yaşamış teyzelerden alınıp, belgeleniyor. Hatta teyzeler bu unutulmuş lezzetleri bizzat kendileri yaparak hatırlıyor. Tüm bu tarifler ayrıca restoranlarda yemek olarak da sunulacak, sokak etkinlikleri ve yarışmalarla da tanıtılacak" dedi.

-Her yıl bir yöre seçilecek

Özkar, festival kapsamında her yıl bir yörenin seçileceğini, o yöreye ait ilkbaharda ve yaz aylarında yapılan yemeklerin haziran; sonbahar ve kış aylarına özgü yemeklerin de ekim ayında tanıtıldığı iki farklı etkinlik gerçekleştirileceğini söyledi.

İlk yıl için İzmir'in seçildiğini anlatan Özkar, şöyle konuştu:

"Festivalin ilk durağı olarak İzmir'in seçilme sebebi burasının Levanten, Musevi ve Rum kültürlerinin harmanlanması ve Avrupa'daki kıyı şehirlerinin de kurulmasına öncülük etmiş çok önemli bir lokasyon olması. Ayrıca Sakız Adası, Selanik ve Giritle yapılacak işbirlikleriyle festival uluslararası bir boyut kazanacak. Göçlerle birbirini besleyen İzmir, Sakız Adası, Girit ve Selanik mekanları, festival süresince kaybolan lezzetlerle hareketlenecek.

Etkinlik kapsamında Avusturya, Almanya ve İsviçre gibi gastronomi turlarının yoğun olarak yapıldığı ülkelerin basın mensupları Alaçatı'da misafir edilecek ve böylece ülkemizin yurt dışında tanıtımına, turların artmasına katkı sunulacak. Festival boyunca Alaçatı'nın tüm sokakları, unutulan lezzetlerle şenlenecek. Ünlü konukların ve gurme yazarların da katılacağı etkinliklerde konserlerle yarışmalar da düzenlenecek.

-Festivale katılım 631 liradan başlıyor

Özkar, dileyenlerin başka şehirlerden de festivale turlarla katılabileceğini dile getirdi.

Sakız Adası'nın, festivalin uluslararası partneri olduğunu da kaydeden Sarp Özkar, "Tur fiyatları 631 liradan başlıyor. Paketlere uçakla gidiş-dönüş, iki gece konaklama, sabah kahvaltısı, akşam yemeği, program dahilindeki müze ve ören yeri girişleri, söyleşi ve tadım da dahil ediliyor" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER