ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 20:11

"Kanatlı Denizatı broşu Ankara'da sergilenecek"

"Kanatlı Denizatı broşu Ankarada sergilenecek"


 Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, Türkiye'ye getirilen Kanatlı Denizatı broşunun önce Ankara, daha sonra da Uşak'ta sergileneceğini söyledi.

Karun hazinesinin en önemli parçası olarak kabul edilen, Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sergilenirken sahtesiyle değiştirilme yöntemiyle çalınan altın 'Kanatlı Denizatı' broşu, Alman makamları tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü'ye teslim edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, “ABD’den daha önce getirtilen 363 parça eser 1993 yılından 1996 yılına kadar Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmiş, daha sonra Uşak müzemizde sergilenmeye başlanmıştır. En değerli parçalardan biri olan 'Uçan At' olarak bilinen denizatı broşu 2005-2006 yıllarında sahtesi ile değiştirilerek çalınmıştı. Çalınan bu eser Bakanlık, İstihbarat ve İnterpol tarafından tüm dünyada aranmakta idi. En son Almanya’da satılmak üzere iken bulunmuş ve Türkiye ile Almanya arasında yapılan görüşmeler sonrasında Türkiye’ye teslim edilmesi kararına varılmıştı. Önceki bakanımızın açıklamasında 'belirli bir süreci var, şubat ayı sonu, mart ayı başlarında ülkemize geri gelecek, Uşak’ta yapılan yeni müzemizde sergilenecek' demişti. Şu anki Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik Almanya’nın en büyük fuarına katılacaktı. Biz haberlerden takip ettiğimiz kadarı ile çalınan broşumuz bakanlığımıza teslim edilmiş. Bildiğimiz kadarı ile broşumuz öncelikle Ankara’da sergilendikten sonra ilimizde yapılan yeni müzemize getirilip sergilenecek.” dedi

Karun hazinesine ait som altın olan milyonlarca lira değerindeki mücevher Kanatlı Denizatı, Almanya'nın Hagen kentinde bulunmasının ardından Alman makamları tarafından merkez bankası kasalarında saklanıyordu. Eser, 2006 yılından bu yana yurt dışında Interpol aracılığıyla aranıyordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER