ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 12:03

Kale kapanınca ekmek kapısı da kapandı


Hasankeyf ilçesindeki eski çarşı esnafı, kalenin ziyarete kapanmasıyla iş yerlerini bir bir kapatmak zorunda kalıyor.
     Hasankeyf Kalesi, geçen yıl kale girişindeki mağaralarda çatlaklar oluşması nedeniyle ziyarete kapatıldı. Kalenin kapatılmasıyla turistlerin azalması üzerine iş yerlerini kapatmaya başlayan esnaf, kendi olanaklarıyla yeni iş alanları oluşturmaya çalışıyor.
     Eski çarşıdaki hediyelik eşya dükkanını kapatan Hamdullah Gündüz, çözümü köprü başında közde demlediği çayı satmakta buldu.
     Gündüz, kalenin kapanması nedeniyle sıkıntı çektiklerini ifade ederek, ''Kale kapısı kapanınca bizim ekmek kapısı da kapandı. Şimdi köprü başında közde çay satarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Kale ziyaretlere kapanınca ziyaretçi sayısı çok azaldı. Gelen giden olmayınca iş yapamaz olduk, biz de dükkanı kapattık. Kalenin bir an önce açılmasını istiyoruz'' dedi.
     İki çocuk babası olduğunu anlatan Gündüz, kale ziyaretçilere açıkken ayda bin 500 lira kazanarak ailesini geçindirdiğini, kale kapandıktan sonra iş yapamaz hale geldiklerini ve birçok esnafın aynı durumda olduğunu sözlerine ekledi.
     Kilimci Arif Ayhan da satışlarının yüzde 60 oranında azaldığından yakınırken diğer bir esnaf Uğur Ayhan, kalenin açık olduğu dönemlerde günlük satışının ortalama 500 lira olduğunu, kapanmasıyla kazancının 200 liraya düştüğünü söyledi. Ayhan, ''Daha önce turlarla gelen ziyaretçiler buraya saatlerini ayırırken şimdi bu süre 15-20 dakikaya düştü. Kale kapısına kadar yürüyor ve geri dönüyorlar. Hatta kimi tur operatörleri köprü başında durak yapıp fotoğraf çektirmekle yetinip dönüyorlar'' diye konuştu.
     Öte yandan ilçeye gelen ziyaretçiler de kalenin kapatılmasından dolayı hayal kırıklığına uğrasa da közde demlenmiş çay eşliğinde fotoğraf çektirerek teselli buluyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER