ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:59

'Kaldırımların Çileli Yolcusu' Ankara’da

Kaldırımların Çileli Yolcusu Ankarada


 Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, tek kişilik gösteri ile Başkentli sanatseverlerin karşısına çıkacak.

        Necip Fazıl Kısakürek’in hayatından kesitler sunan 'Kaldırımların Çileli Yolcusu' adlı oyun, hafta sonu sadece iki kez sahnelenecek.

        Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları, sezon boyunca kapalı gişe oynayan ve izleyenlerden büyük beğeni kazanan oyunlarının yanı sıra sürprizlerle de seyirci karşısına çıkıyor.

        Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı 'Bir Adam Yaratmak' adlı eserin de aralarında bulunduğu oyunlar ile 18 yıldır aralıksız tiyatro severlerin karşısına çıkan Başkent Tiyatroları'nın Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, bu hafta sonu da büyük üstadın hayatından kesitler içeren tek kişilik bir oyun sergileyecek.

        Tek perdelik oyunun sadece cumartesi ve pazar günleri sahneleneceğini kaydeden İkiler, oyun hakkında şunları söyledi:
“Necip Fazıl, fikir çilesinin ıstırabı ile yanıp tutuşan düşünceleri, beyninin çıkmaz sokaklarında yol alırken karşılaştığı gerçekler ile kendini ıstıraptan ıstıraba sürükleyiverir. Zihin dağarcığına yüklediği her yeni fikir, eski yaşantısıyla sonraki yaşama biçimine taban tabana ters düşmeye başlar. Zıtlıklar, ruhuna kezzap damlacıkları gibi yansır ve beyninde oluşturduğu kasırgalar girdap haline dönüşüverir. Çektiği fikir çilesini önce şiirlerine sonra da yazmış olduğu tiyatro eserlerine yansıtır. Kaldırımların Çileli Yolcusu da üstadın sanat hayatına yansıyan fikir çilesindeki yalnızlığını öykü tadında anlatıyor."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER