ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 08:25

"Kahramanlara ihtiyacımız var"

"Kahramanlara ihtiyacımız var"

Hükümdar romanının yazarı Mustafa Çevik tarihimiz ve kodlarımız hakkında önemli açıklamalarda bulundu.


Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren 'Açlığa Doymak' filminin senaristlerinden Mustafa Çevik, Polat Alemdar karakterinin günümüzün Oğuz Kaan'ı olduğunu söyledi. 'Hükümdar' adlı kitabıyla tanınan Çevik, "Dünyadaki her toplumun kahramanlara ihtiyacı vardır." dedi.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin senaristlerinden, 'Hükümdar' adlı kitabın yazarı Mustafa Çevik, kitabının içeriğinden bilgiler verdi. "Türkçenin güzelliğini anlatabileceğim bir kitap yazmak istedim." diyen Çevik, "Orta Asya’da dönüp baktığımızda, Türk insanının gönlünde yer etmiş en büyük kahraman Oğuz Kaan ve Mete Han’dır. Mete Han ve Oğuz Kaan’ı birleştirip Türkçe’nin o şiirsel üslubunu harmanladım. Bu kahramanların hikayesi, erdemleri, töreleri ve neden kahraman olarak karşımıza çıktıklarını anlatmaya çalıştım. Öte yandan, toplumun neden bu kahramanlara ihtiyaç duyduğunu anlatmaya çalıştım. “ şeklinde konuştu.

TOPLUMUN KAHRAMANLARA İHTİYACI VAR

Dünya üzerindeki her toplumun zaman zaman kahramanlara ve kahramanlıklara ihtiyaç duyduğunu anlatan Çevik, Oğuz Kaan ve Mete Hanı'ın da bu örneklerden olduğunu belirtti.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki Polat Alemdar karakterini günümüzün Oğuz Kaan'ı olarak ifade eden Çevik, “Polat Alemdar’a günümüzün Oğuz Kaan’ını diyebiliriz. Bizim kahramanlara ihtiyacımız vardır. Gerçekleri, doğruları gösteren kahramanlara ihtiyacımız vardır. Polat Alemdar’ı da Oğuz Kaan’ı da tek bir kişiymiş gibi görmememiz lazım. Aslında onlar toplum bilincinin birlikte oluşturduğu sembollerdir. Tek başlarına kendilerini temsil etmezler. Ait oldukları toplumu temsil ederler. Toplumun bilincini, toplumun hayalini temsil ederler. Geçmişte de bu tip kahramanlar vardı. Gelecekte de bence böyle kahramanlar olmadır. Benim görüşüm bu tip kahramanlara toplumun ihtiyacı vardır." ifadelerini kullandı.

AÇLIĞA DOYMAK

Aralık ayının ilk haftası vizyona girecek olan filmin yönetmenliğini Zübeyr Şaşmaz yaptı. Kendi hikayesini çeken Şaşmaz'ın son filminde başrolleri Mete Horozoğlu ve Hazar Ergüçlü paylaşıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER