ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 13:48

Kadın kahramanlara ipeksi elbiseler


İzmir’de akademisyenlerin masallardaki kadın kahramanlardan yola çıkarak hazırladıkları ipek giysiler, ‘Düşsel Kadınlara Giysiler Sergisi’ adı altında Bursa’da gösterime sunuldu. Çocuklara masalları sevdirmeyi hedefleyen ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle oluşturulan sergi, 1-30 Kasım tarihleri arasında Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Moda ve Tekstil Tasarımı öğretim üyeleri tarafından eskiden dede ve ninelerin anlattığı masal kahramanlarının düşsel kıyafetlerini günümüz modern yapısıyla bütünleştirildi. Öğretim üyeleri, ipek kumaş kullanarak tasarladıkları elbiselerle yeni rüyalara kapı araladı.

Oğuz Yorgancıoğlu’nun ‘Masallar 2 Kıbrıs Türk Folklorundan Derlemeler’ adlı kitabından esinlenen İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile öğretim görevlileri Özge Dikkaya Göknur, Seda Kuleli ve Duygu Kocabaş Atılgan, kadın masal kahramanlarının kıyafetlerini ipekle buluşturdu. ´Kıbrıs Masalları: Düşsel Kadınlara Giysiler´ adını verdikleri bir koleksiyon oluşturan öğretim üyeleri, çalışmalarıyla masalları yeniden yaşatmayı hedefliyor.

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Kıbrıs masalları arasından 6 öykü seçtiklerini ve bu öykülerin kahramanlarını hayal ederek ikişer kıyafet tasarladıklarını söyledi. Prof. Dr. Adanır, “Güncel masallar, çocukluğumuzda dinlediğimiz ve düş gücümüzü kullandığımız masallar kadar etkili değil. Kıbrıs masallarından yola çıkarak, bu masallarda kadınların yaşadığı zorlukları dikkate aldık. Masallarda düşsel kadınların zor bir yaşamı vardı. Ancak onlar zekâlarını ve düş güçlerini kullanarak bu zorlukları her seferinde yendi, yaşamlarında yeni ve mutlu bir sayfa açmayı başardılar. Biz de ‘Masal kahramanları bugün yaşasalardı ne giyerlerdi?’ sorusuna tasarımlarımızla cevap verdik.” dedi.

Kıyafetleri tasarlarken ipek kumaş kullandıklarını ve Bursa’nın da bir ipek kenti olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adanır, kumaşların İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin baskı atölyesinde boyandığını ve dikiş atölyesinde dikildiğini söyledi. Prof. Dr. Adanır, ayrıca her masal için bir illüstrasyon hazırlandığını ve çalışmaların 5 ayda tamamlandığını ifade etti. Sergi, 1-30 Kasım tarihleri arasında Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde gezilebilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER