ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 12:44

"Jüstinyen'den Mostar'a Kardeşlik Köprüsü Projesi"


Balkanlar ve Anadolu'daki akraba ailelerin kavuşması için başlatılan "Jüstinyen'den Mostar'a Kardeşlik Köprüsü Projesi" kapsamında, Sakarya'nın Serdivan ilçesiyle, Makedonya'nın Kırçova Belediyesi kardeş şehir oldu.
Serdivan Belediyesi tarafından Balkanlar'da yaşayan Türk vatandaşlara yönelik başlatılan proje kapsamında Makedonya Kırçova Belediyesi yetkilileri, Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ı ziyaret etti.
Ziyarette iki ilçe imzalanan protokolle kardeş şehir oldu.
Belediye Başkanı Alemdar, projeyi Balkanlar'da ve Anadolu'daki akraba aileleri buluşturmak için başlattıklarını söyledi.
Her iki bölge insanının da birbiriyle kardeş olduğunu vurgulayan Alemdar, "2014 yılının ilk meclis toplantısında gündeme gelen ve meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edilen bu kardeşlik protokolü, başlattığımız projeyi bir adım daha ileri götürdü. Ortak kültürün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması açısından bu tür kardeşlik bağları, son derece önemli" ifadesini kullandı.
"Kardeşlik köprümüzü sağlam temeller üzerine kurmaya devam ediyoruz" diyen Alemdar, "Amacımız oradaki hemşehrilerimizi Serdivan'daki akrabalarıyla bir araya getirmek, ortak kültürümüzü yaşatarak gelecek nesillere aktarmak. Bu sayede Kırçovalıların yoğun olarak yaşadığı Serdivan'da unutulmuş akraba ilişkileri yeniden kurulacak. Sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kardeşliğimizi daha da pekiştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER