ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 13:53

İzmir'de Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri'ne müracaatlar başladı


İzmir’de, geçmiş uygarlıklara ait mirasa hakettiği saygının gösterilmesi ve tarihî yapıların korunmasını teşvik amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri” için müracaat süresi başladı. Başvurular, 16 Ağustos 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar yapılabilecek. Katılmak isteyenler, "www.izmir.bel.tr/tarihesaygi" adresinden alıp doldurdukları formları, Belediye İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü adresine şahsen teslim edecek. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi, internetten ya da 293 39 84 ve 293 16 13 numaralı telefonlardan alınabiliyor.

Ödül programına bu yıl “Tarihî Yapıda Yaşam”, “Basit Onarım”, “Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım”, “Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım”, “Alan Ölçeğinde Başarılı Koruma Uygulamaları”, “Emek”, “Kentsel Sit Alanlarında ve Koruma Alanlarında Yeni Uygulama”, “Katkı” ve “Tarihî ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik” kategorilerinde başvurular kabul edilecek. Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki tarihî mirasın belgelenmesi, yaşamını sürdürmesi ve geleceğe aktarılması bu yapı ve çevrelerinin tanıtılması, tarihî mirasın korunması için bilimsel ve mesleki kuruluşlarla işbirliği içinde düzenlenen ödül programı, 2003 yılından bu yana kesintisiz devam ediyor. Jüri toplantısı, 2–6 Eylül 2013 arasında yapılacak yarışmanın sonuçları, 11 Eylül günü açıklanacak ve kazananlara ödülleri törenle verilecek.

Yarışmanın asil seçici kurulu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Restoratör–Mimar Prof. Dr. Demet Binan, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hümeyra Birolakkurt, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Dekan Yardımcısı, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi ve Şehir Plancısı Doç. Dr. Nil Uzun, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Arkeolog Doç. Dr. Gül Gürtekin Demir, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi ve Şehir Plancısı Yrd. Doç. Dr. Nursen kaya Erol, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Sanatı Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sanat Tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Ersel Çağlıtütüncügil ile Yüksek Mimar Fevzi Bozkır'dan oluşuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER