ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2012 Pazar 14:07

İzmir Rumcası Sözlüğü yayınlandı

İzmir Ticaret Odası, bir dönem şehirde yoğun olarak kullanılan Türkçe, Rumca, Fransızca ve İtalyanca kelimelerden oluşan "İzmir Rumcası Sözlüğü" yayınladı.


İzmir Ticaret Odası (İZTO), bir dönem şehirde yoğun olarak kullanılan Türkçe, Rumca, Fransızca ve İtalyanca kelimelerden oluşan "İzmir Rumcası Sözlüğü" yayınladı. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Tarih Vakfı ile birlikte çıkarılan kitabın, Symrenika–İzmir Rumcasının tamamen ortadan kaybolmaması açısından önemli olduğunu söyledi.

Demirtaş, “İzmir sokaklarında yüzlerce yıl konuşulan bu karma ve İzmir’e özgü gündelik dilin sesini bugüne taşıyarak, kentimizin kültürel mirasına sahip çıkmaktan ve artık sadece birkaç kişi tarafından bilinen bu dilin tamamen kaybolmasını önlemek için çalışmalara katkı yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Symrenika’nın yaygın olarak İzmir Rumları ve onlarla yaptıkları evlilikler sonucu İzmirli levantenler tarafından kullanılan bir dil olduğunu kaydeden Demirtaş, Türklerin de bu dili bildiğini ve gündelik hayatta kullandığını aktardı. Sadece İzmir’de bilinen ve İzmir’e özgü olan bu dili bilenlerin azaldığını ifade eden Demirtaş, böylece dilin de yeryüzünden tamamen silinme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

Bu dili bilen insanların, kuşaklarının son temsilcileri olduğunu vurgulayarak, “Bu kayba, en azından sözlüğünü yayınlayarak dur demek amacıyla Tarih Vakfı tarafından hazırlanan İzmir Rumcası Sözlüğü–A Lexicon of Smyrneika’yı İZTO Kültür, Sanat ve Tarih Yayınları’nın 14. kitabı olarak yayınladık. Kitabın yazarları bile İzmir’in çok kültürlülüğünü ortaya koyuyor. Üç yazardan George Poulimenos Atina’da yaşıyor.

George Galdies, Londra’da yaşayan eski bir İzmirli. Alex Baltazzi de İzmirli kimliği pek çoğumuzdan önde olan bizden birisi. Türkçe, Rumca, İtalyanca ve Fransızca kelimelerin ağırlıklı olduğu sözlükte yer alan kelimelerin yüzde 25’i Türkçe olup İzmir Rumcasına girenlerden oluşuyor.” diye konuştu.

Sözlükte yaklaşık 2 bin kelimenin kökeni, Symrenika dilinin yanısıra Türkçe, Yunanca ve Fransızca, İtalyanca karşılıkları, telaffuz bilgileri, Symreika dilinde şarkı ve atasözü örnekleri de yer alıyor.

SÖZLÜKTEKİ BAZI KELİMELERDEN ÖRNEKLER

Symrneika Türkçe

Menekse Menekşe
Komiseris Komiser
Koleksiona Koleksiyon
Halali Helâl
Fistiki Fıstık
Tabani Taban
Soi Soy
Pelerina Pelerin
Lelekas Leylek
Gioli Göl
Gazoza Gazoz
Narghiles Nargile
Bouketo Buket 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER