ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Şubat 2013 Pazar 11:33

İzmir Kent Ansiklopedisi hazırlanıyor


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 6 bin sayfalık İzmir Kent Ansiklopedisi'nde sona gelindi. 300 araştırmacının 2 yıldır üzerinde çalıştığı eser, Nisan ayındaki kitap fuarında görücüye çıkacak. Belediye, 'Kentin Belleğine Yolculuk' projesi kapsamında hazırlanan 5 yeni kitabı da okuyucularla buluşturuyor.

        Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), İzmir Kent Ansiklopedisi çalışmasını son aşamaya getirdi. Her biri 600’er sayfadan oluşan 10 ciltlik ansiklopedi, 7’den 77’ye her kesime hizmet verecek şekilde projelendirildi. Görsel malzemelerle renklendirilen ve konusunda uzman 300 araştırmacı tarafından 2 yıllık süreç içinde hazırlanan ansiklopedi, Nisan ayında düzenlenecek kitap fuarında görücüye çıkacak. Yazım işleri tamamlanan ansiklopedinin tasarım ve dizgi işlemleri devam ediyor. İzmir Kent Ansiklopedisi, şehrin sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel zenginliğini gözler önüne serecek. İzmir için yapılan en kapsamlı çalışma olan ansiklopedide, sanattan spora, sağlıktan şehir mimarisine, kültürden ekonomiye, cadde ve meydanlardan tarihi yapılara kadar her türlü bilgi yer alıyor.

        5 YENI KİTAP DAHA

        Öte yandan, bugüne kadar 102 eser yayınlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı, 5 yeni kitabı daha araştırmacı ve okuyucularla buluşturmaya hazırlanıyor. Halen matbaada basım aşamasında olan kitaplar şöyle:

- Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman, Prof. Dr. Ömür Neczam Timurcanday Özmen, Dr. İbrahim Güray Yontar ve Dr. Yunus Emre Özer tarafından hazırlanan 'Dış Göçler' (İzmir’de Bulgaristan’dan Gelen Türk Soylu Yerleşik Göçmeler).
- R. Eser Gültekin tarafından hazırlanan 'İzmir – Kemeraltı Bölgesi’ndeki Osmanlı Dönemi – Çeşmeleri'.
- Hasan Zorlusoy tarafından hazırlanan '17. Yüzyıldan Günümüze Fransız Gezginlerin Gözüyle İzmir'.
- Hamide Bahriyeli tarafından derlenen ve dostlarının dilinden ünlü yazar Tarık Dursun K.’ya armağan kitap olma özelliği taşıyan 'Öpüldünüz Çocuklar'.
- Salih Özbaran tarafından hazırlanan 'Küllerinden Doğan Kasaba – Turgutlu' 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER