ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 14:59

İzafi Dergisi Oğuz Atay sürpriziyle raflarda

İzafi Dergisi Oğuz Atay sürpriziyle raflarda

İzafi Dergisi'nin 9. sayısı okuyucuları ile buluştu.


İzafi Dergisi son dönem Türk edebiyatının genç yazarlarını ele almaya devam ediyor: Derginin yeni sayısında Aslı Erdoğan dosyası hazırlandı.

Dergi 9. sayısında Oğuz Atay’ın ilk defa ortaokulda yazmış olduğu Yolculuk adlı metni ile sayfalarını okuyucusuyla buluşturuyor. Dergide Rus yazar Danııl Kharms’ın Bilge İhtiyarın Anıları, Yunan yazar Antonis Samarakis’in Nehir, Bora Abdo’nun Ben Gizlidir, Figen Alkaç’ın Israrı Kanadında, Sultan Komut’un Sayıklamalar-Bir, Hasan Uygun’un Kelebek, Çiğdem Aldatmaz’ın Şu Gelen Süleyman Olabilir mi? öyküleri yer alıyor.

Derginin bu sayıdaki şairleri: Hüseyin Kıran; Küstah Hayvan Tavrıyla, Mehmet Said Aydın; Taş, Ümit Erdem; Bazıncı Kişi Zamirleridir, Baran Çaçan; Aşağda, Bekir Türker; Korkma Plastik, Emrah Tahiroğlu; Cansız Atlar Kalır Geriye, Nihat Abay; Dar, Necmettin Topçu; İsmi Anılmayan Çiçek, Orkun Destici; Bana da Bir Şey Sen Anlat, Yeşim Özsoy; Kalp Saati. Ve son olarak Yavuz Acun; Dilê Gerok Kürtçe şiiriyle dergide yer alıyor.
Aslı Erdoğan dosyasını, Ahmet Ergenç, Filiz Gazi, Yeliz Şenay, Oylum Yılmaz, Nazlı Doğan ve Şenay Tanrıvermiş yazdı.

Hasan Maç, geçmişten günümüze ruh ve beden yörüngesinde en eski büyük aşıkları, edebiyat ve felsefe üzerinden Aşk Kadınları: Ölümsüz Ruhlar ve Çürümüş Ten yazısında ele aldı. Ökkeş Koska, gazetecilerin kara bahtı olan ocak ayında, ölüm yıldönümü olan Hrant Dink’i ve aramızdan henüz ayrılan Mehmet Ali Birand’ı Adalete Borcumuzu Ödemeden Barışa da Borçlandık, başlığıyla ele aldı.

Hasip Bingöl, Kendine İcra Eden Çeviri: Tîjbazî başlığıyla Türkçe şiirleri neden Zazaca’ya çevirdiğine değiniyor. Tayfun Topraktepe-Tomris Sakman Lizbon’a Gece Treni kitabını ele aldı.

Hindistan ve İran’da kendisine ölüm fetvaları çıkartılan Hindistanlı yazar Salman Rüşdi ile Jack Livings’in yaptığı keyifli röportajı Didem Çelik Yılmaz çevirdi. Elif Akan, Veysi Altay ile ‘Faili Dewlet’ belgeseli üzerine konuştu.

Sinema bölümünde Kenan Tekeş, Tepenin Ardı filmini Tepenin Ardı’ndaki ‘Olmak’ başlığında ele aldı.
Dergi son olarak Cenk Erdem’in Müzik ve Psikoloji İlişkisi adlı yazısıyla sayfaları kapatıyor.

İZAFİ DERGİSİ'NİN DAĞITIM NOKTALARI;

İSTANBUL
Taksim: Mephisto Kitabevi, Kibrit Sahaf
Kadıköy: Mephisto Kitabevi, İmge Kitabevi
Fatih: Ağaç Kitabevi, İnkılap Kitabevi
Üsküdar: İskele Gazete Bayii

ANKARA
Dost Kitabevi,
İmge Kitabevi,
Birleşik Kitabevi,
Turhan Kitabevi

İZMİR
Pan Kitabevi,
Yakın Kitabevi

DİYARBAKIR
Kafka Kitabevi Avesta Kitabevi

DERGİYE ABONE OLMAK İÇİN

izafiedebiyat@gmail.com

05324604837

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER