ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:25

İşte Türkiye'den Oscar'a gidecek film!

İşte Türkiyeden Oscara gidecek film!

Turizm Bakanlığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği 'Kelebeğin Rüyasi' filminin Oscar aday adayı olarak belirlendiğini açıkladı.


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de 'Kelebeğin Rüyasi' filminin Oscar aday adayı olarak belirlendiğini twitter hesabından duyurdu.

Sanatsal Etkinlik Komisyonu üyeleri, Amerika'da yapılacak 86. Oscar Academy Ödülleri için en iyi yabancı film dalında ülkemizi temsil edecek film bugün belirledi.

Ali Atlıhan (Sinema Genel Müdür Yardımcısı), İsmail Güneş (Sinebir), Semih Kaplanoğlu (Setem), Ercan Kesal (SenaristBir), Kurtuluş Özgen (BSB), Nilüfer Açıkalın (Biroy), R.Yılmaz Atadeniz (Sesam), Sevil Demirci (Seyap), Mehmet Altıoklar (Fiyab), Murat Tokat (Tesiyap), Melis Behlil (Siyad), Reis Çelik (Filmyön), Mustafa Kuşçu'dan (Sinesen) oluşan Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, oy çokluğu ile Kelebeğin Rüyası'nın yarışmaya katılmasına karar verdi.

AVRUPA VE ORTADOĞU ÜLKELERİNDE VİZYONA GİRDİ

Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı ve yönettiği Kelebeğin Rüyası, 22 Şubat 2013 Tarihi'nde Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde vizyona girmişti.

1941 yılının Türkiye'sini, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan film, iki genç şairin gerçek hikayelerinden yola çıkarak hayatla ve aşkla olan mücadelelerini anlatıyor.

Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Mert Fırat, Zeynep Farah Abdullah ve Yılmaz Erdoğan'ın başrollerini paylaştığı Kelebeğin Rüyası'nda, Ahmet Mümtaz Taylan, Taner Birsel, Devrim Yakut, İpek Bilgin, Aksel Bonfil ve Servet Pandur da rol alıyor.

Kelebeğin Rüyası, Türk sinemasının en pahalı prodüksiyonu olarak sinema tarihine geçti ve dünya standartlarındaki görüntüleri ile konusu ve oyuncuların performansı kadar övgü topladı.

OSCAR ADAY ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURAN FİLMLER

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'na bu yıl Oscar aday adaylığı için, 'Tepenin Ardı', 'Hayat Boyu', 'Meryem', 'Kelebeğin Rüyası', 'Köksüz' ve 'Eve Dönüş' adlı filmler başvurdu.

'Hayat Boyu' adlı filmin yapımcısının değerlendirme dışı kalma talebine ilişkin başvurusu ve 'Köksüz' adlı filmin henüz vizyona girmemiş olması ve yapımcısının 'Oscar için seçildiği takdirde vizyona gireceğini belirtmesi' nedeniyle, söz konusu filmler nihai değerlendirmeye alınmamıştır.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER