ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 18:31

İstanbulensis Şiir Festivali başlıyor

İstanbulensis Şiir Festivali başlıyor

Dört kıtanın şairleri İstanbul’da buluşuyor.


Kültür Sanat Camiasının yakından takip ettiği II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 4 kıtadan(Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya) 16 Ülke 52 şairin katılımı 6 Mart akşamı Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonunda Gala programı ile başlıyor.

Sultanbeyli Belediyesi’nin düzenlediği Şiir festivalinin açılışına Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AB Bakanı Egemen Bağış ve Kültür Sanat camiasının önde gelenleri katılıyor.

Şehirlerin kimliğini o şehre ait unsurların belirlediğini dikkate alan Sultanbeyli Belediyesi, ilkini geçen yıl düzenlediği ‘Uluslararası Şiir Festivali’nin ikincisini bu yıl 6-9 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirecek.
Adını, İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi sınırları içerisindeki Aydos Ormanları’nda yetişen ve 1982 yılında İngiliz bilim adamı Brian Mathew tarafından yeni bir ‘çiğdem’ çeşidi olarak dünyaya tanıtılan “İstanbulensis” çiçeğinden alan festivalde dünyanın ve ülkemizin 52 saygın söz ustası, şiirlerini sunacak.

6 Mart 2013 akşamı Saat:19.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilecek olan Gala programında yerli yabancı festivale katılan bütün şairler tanıtılacaktır. Açılış programında ayrıca festival şiir ödülleri sahiplerini bulacak. İstanbulensis şiir festivali onur ödülü Bosna Hesek’ten Cemalettin Ladiç’e, Türk Şiirine Hizmet Ödülü Sedat Umran’a ve son olarak Uluslarası İstanbulensis Şiir Festivali ödülü İspanyolların Dünyaca ünlü şairi Justo Jorge Padron’a verilecektir.

Festivale Katılan Ülkeler: Küba, Uruguay, İspanya, Fransa, İtalya, Polonya, Romanya, Makedonya, Tataristan (Rusya), Azerbaycan, Kazakistan, İran, Filistin, Mısır, Güney Afrika, Türkiye.

Türkiye’nin en büyük şiir etkinliklerinden biri olan II.Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’nin açılışı 6 Mart’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak. Açılışta, ‘kent ozanı’ olarak tanınan müzik adamı ve yorumcu Bülent Ortaçgil Birsen Tezer ile birlikte konser verecek.

Festival hakkında daha sonraki basın bültenlerinde daha detaylı ve özel bilgiler siz değerli basın mensuplarıyla paylaşılacaktır. Türkiye’nin yüz akı edebiyat faaliyetleri arasında yer almayı hedefleyen II.Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’ne ilginizi bekler, saygılarımızı sunarız.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER