ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 15:08

İstanbul Alman dergisinde

İstanbul Alman dergisinde

Kültür dergisi Geo tam 146 sayfa ayırdığı İstanbul için övgü dolu sözlere yer verdi.


Almanya'da kültür ve arkeoloji dergisi Geo Special, İstanbul'a özel hazırladığı son sayısında 146 sayfa İstanbul'u tanıttı. Ayasofya'nın fotoğrafını kapağında yayınlayan dergi İstanbul'un görülmeye değer bir dünya kenti olduğunu yazdı.
    
Berlin, Viyana ve Zürih ile İstanbul arasında bazı istatistikler ile karşılaştırma da yapan dergi, İstanbul'un bu kentlere nüfus ve diğer bazı konularda büyük fark attığını belirtti.
    
Özel sayıda dergi, şu anda müze olarak yoğun ziyaretçi akınına uğrayan 1500 yıllık Ayasofya'nın daha önce kilise olduğunu 1453 yılından itibaren ise İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürüldüğünü yazdı.
    
İstanbul'u dünyada iki kıtada bulunan tek bir metropol kenti olarak tanımlayan dergi, İstanbul'un tarihi mekanlarının yanında güncel yaşamdan da fotoğraflar ve röportajlara yer verdi.
    
İstanbul'un, "Suyun kenarındaki dünya kenti" olduğu vurgulanan makalede ise Boğaziçi'nin İstanbul'a ayrı bir güzellik kattığı kaydedildi.
    
Dergide İstanbul'a geleceklere, Üsküdar'dan kız kulesine doğru güneşin batışını izlemeleri, ezan dinlemeleri, nargile içmeleri, hamama gitmeleri ve dolmuş yolculuğu yapmaları tavsiye edildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER