ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 17:37

İnsan ve Hayat Dergisi'nde 'Hafızlık' ele alındı

İnsan ve Hayat Dergisinde Hafızlık ele alındı


İnsan ve Hayat Dergisi, bu ayki sayısında hafızlık konusunu ele aldı. Dergide ayrıca Afrika kıtasının en fazla hafız yetiştiren ülkesi Moritanya’da geleneksel olarak yapılan hafızlık eğitimi ile ilgili bilgilere yer verdi.

İnsan ve Hayat Dergisi, Şubat sayısında 1400 yıldır aralıksız olarak sürdürülen hafızlık eğitiminin önemini, niçin ve nasıl yapıldığı, en çok tercih edilen “Osmanlı Usulü” hakkında geniş bir araştırma yayınladı. Kurra Hafız Hüseyin Yüksel ve İshak Kahraman’ın kaleme aldığı ‘1400 Yıldır Aydınlatıyor, Biz Ne Kadar Aydınlanıyoruz? Kur’an-ı Kerim ve Hafızlık’ başlığıyla sunulan araştırma yazısında, hafızlıkla alakalı çok önemli bilgilere yer verildi.

Hafızlığın tarihi süreci hakkında bilgilerin de ele alındığı yazıda, hafızlığın temellerinin Mekke-i Mükerreme’de Daru’l Erkam Medine’de Ashab-ı Suffe ile atıldığı, Selçuklular döneminde Daru’l Huffaz ve Daru’l –Kurralar kurularak kurumlaştığını Osmanlı döneminde ise bu yapının geliştirilerek korunduğu ifade edildi. Osmanlı döneminde hafızlık eğitimde geliştirilen sistemin bugün hala en çok tercih edilen sistem olduğunun altının çizildiği inceleme yazısında, ‘Niçin hafızlık yapılmalı? Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hafızlığı nasıl teşvik ederdi? Hafızlık eğitiminde neden Osmanlı usulü tercih ediliyor? Hafızlık hangi yaşta yapılmalı? Ne kadar zamanda hafız olunabiliyor? Hafızların 3 önemli ezber pratiği nedir? Osmanlı usulünde sayfalar kolayca nasıl ezberleniyor?’ gibi çok sayıda soruya cevap verildi.

Dergide ayrıca, Erhan Bal’ın kaleme aldığı ‘Moritanya’da Hafızlık’ başlıklı yazıda hafızlar ülkesi olarak bilinen Moritanya’da yapılan geleneksel hafızlık eğitimine yer veriliyor. Yazıda, Moritanya ülkesinin özelliğinin yanında 'Löh' adı verilen tahta üzerine yazılarak yapılan hafızlık eğitimi ile ilgili ilgi çekici bilgiler bulunuyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER