ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 18:25

İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali başladı


İnönü Üniversitesi 6. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.
     İnönü Üniversitesi Sinema Topluluğunca düzenlenen festivalin açılış töreni, üniversite kütüphanesi seminer salonunda gerçekleştirildi.
     Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Türköz, açılışta yaptığı konuşmada, "Filmler, kimi zaman sessiz çoğunluğun sesi, kimi zaman barış elçisidir, bazen de insanları birbirine yakınlaştırıp kaynaştıran işlevler görür. Film sanatı, bir toplumun kültürünün, sanatının, tarihinin gelecek nesillere aktarılmasında önemli roller üstlenir. Bu bakımdan özelde senaristler ve yönetmenler, genelde de sinemaya emek veren herkes, aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi yürütücüleridir" diye konuştu.
     Türköz, "Film sanatı, özellikle göze hitap etmesi, duygu ve hissiyat ortamı oluşturması dolayısıyla evrensel bir dil gibidir. Bu nedenle, kendi film sektörünü kurup geliştiremeyen, desteklemeyen toplumlar, ilerleyen zamanlarda kültür erozyonlarına açık hale gelir. Ülkemizde de son yıllarda bu sektörle ilgili ciddi katkılar ve gelişmeler var" ifadesini kullandı.
     İnönü Üniversitesi 6. Uluslararası Kısa Film Festivali'ne bu yıl 300 başvuru yapıldığını, filmlerden 33'ünün yarışmaya katılmaya değer görüldüğünü belirten Türköz, "Geleceğin ünlü senaristlerinin ve yönetmenlerinin bu müracaat eden arkadaşlar arasından çıkacağına şüphe yoktur" dedi.
     Türköz'ün konuşmasının ardından filmlerin gösterimine başlandı. Festival, 10 Mayıs'ta sona erecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER