ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 20:19

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Moore, Vali Güvençer'i ziyaret etti


İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve eşi Magie Moore, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer'i makamında ziyaret etti.
Güvençer'in valilik girişinde karşıladığı Büyükelçi Moore'ye, İngiltere'nin Marmaris Fahri Konsolosu ve AK Parti Marmaris Belediye Başkan adayı Ali Doğan Tugay da eşlik etti.
Moore'in görme engelli eşi Magie Moore, Muğla Valiliğine Golden Retriever cinsi "Star" isimli rehber köpeğiyle geldi. Moore'ın, köpeğinin yardımıyla zorlanmadan merdivenleri çıkabildiği gözlendi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Güvençer, Türkiye'nin İngiltere ile tarihi bağlarının son derece önemli olduğunu söyledi.
İki ülkenin NATO üyesi ülkeler olduğunu hatırlatan Güvençer, "Avrupa Birliği'nde yollarını birleştirecek ülkeler olarak hem dünya hem de bölge coğrafyasında tarihi süreç içerisinde iki önemli ülkeyiz. Muğla çok fazla sayıda İngiliz misafir ağırlayan, aynı zamanda İngiliz vatandaşlarını uzun süredir topraklarında misafir eden, onları seven, kaynaşan, karşılıklı kültür alışverişi yapan bir bölge" dedi.
- "İngilizlerin Türkiye'de en sevdiği yer Muğla"
Büyükelçi Moore ise ülkelerinin Türkiye ile ilişkilerinin çok sağlam olduğunu kaydetti.
Diplomatik ilişkilerinin geçmişe dayandığına işaret eden Moore, "2014 yılında ilişkilerimiz inanılmaz derecede iyi. Biz, Türkiye'nin Avrupa Birliğine katılımına en çok destek veren ülkeyiz. Bundan sonraki süreçte de bu desteğe devam edeceğiz. İngilizler, Muğla'yı çok seviyor. İngilizlerin Türkiye'de en sevdiği yer Muğla" diye konuştu.
Uzun yıllar görev yaptığı Türkiye'de çok güzel günler geçirdiğini vurgulayan Moore, şunları söyledi:
"Türkiye'ye ilk geldiğimiz zaman 6 aylık bebeğimiz vardı, şimdi 24 yaşında. Biz Türkiyeyi çok seviyoruz. Kızım da İstanbul'da dünyaya geldi. İngilizler her gittikleri yerde Muğla ve Türk insanının misafirperverliğinden bahsediyor. Burada insanlar çok sıcakkanlı ve çok misafirperver. Bu nedenle vatandaşlarımızın en çok tercih ettiği yer Muğla. Türkiye'nin en önemli geleneği misafirperverlik. Buraya tatile gelen birçok İngiliz daha sonra yaşamak için de bu kenti tercih ediyor."
Konuşmaların ardından Vali Güvençer, Moore'ye Kavaklıdere ilçesinde yapılan el işlemeli bakır şekerlik hediye etti.
Moore ve eşi, valilik ziyaretinin ardından Bodrum'a hareket etti. Büyükelçinin yarın, Bodrum'da yaşayan İngiliz vatandaşlarıyla buluşarak isteklerini dinleyeceği öğrenildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER