ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 11:53

İmam udi, müezzinin kemani


Antalya görev yapan imam Hıdır Akdeniz ile başmüezzin Tahir Çetin, 20 yılı aşkın süredir ud ve keman çalıyor.
Antalya'da Karaimamoğulları Mescidi'nde imamlık yapan Hıdır Akdeniz ile Muratpaşa Camii Başmüezzini Tahir Çetin, mesleklerinin yanı sıra yaklaşık 20 yılı aşkın süredir müzikle ilgileniyor.
İmam Akdeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müziğe ilköğretim yıllarında ilgi duymaya başladığını, lise yıllarında da udla tanıştığını anlattı. Hobi olarak çalmaya başladığı udu 22 yıldır elinden bırakmadığını belirten Akdeniz, huzurevi, çocuk esirgeme kurumu, cezaevi gibi kurumlarda zaman zaman konserler verdiğini kaydetti.
Akdeniz, "Müziğe gönül vermiş bir din görevlisi olarak, çeşitli kurumlarda konserler veriyorum. Hobi ile başladığım müzikle yaklaşık 20 yılı aşkın süredir ilgileniyorum. Verdiğim konserlerle yaşlıların yanında olmak, insanları müzikle biraz da olsa rahatlatmak beni mutlu ediyor" dedi.
Eşinin de bu konuda kendisine destek verdiğini anlatan Akdeniz, cemaati tarafından da ilgi ile karşılandığını bildirdi.
- "Her imam ve müezzin müzikle ilgilenmelidir"
Muratpaşa Camii Başmüezzini Tahir Çetin ise 25 yıldır müzikle ilgilendiğini ve müziğe mandolin çalmayla başladığını belirtti. Lise yıllarında keman çaldığını kaydeden Çetin, imamlığa başladıktan sonra bu alanda kendisini daha da geliştirdiğini anlattı.
Türkiye'nin ilk imamlar korosunu kurduğunu ve bu alanda çok sayıda tasavvuf ve Türk sanat müziği konserleri verdiğini ifade eden Çetin, dört yıldır Kepez Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu'nu çalıştırdığını,keman dersleri ile şan eğitimi verdiğini söyledi.
Diyanet Eğitim Merkezinde dini müzik öğretmenliği de yaptığını belirten Çetin, "Her din görevlisi müzikle ilgilenmelidir. Bu kişinin donanımını artırır. Ezan okumak bence musikinin en zirvesidir" dedi.
Çetin, kemanın yanı sıra ud ve tanburla da ilgilendiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER