ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:34

İlkokul mezunu emekli aşçı heykel sergisi açtı


 Balıkesir'de yaşayan ilkokul mezunu emekli aşçı Yaşar Gündoğdu'nun (61) heykel ve rölyef sergisi ilgi görüyor. Heykel üzerine hiçbir eğitim almayan Gündoğdu'nun 32 eseri, bir hafta boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Aşçılık yaptığı yıllarda heykele merak saran Gündoğdu, ilk heykellerini tereyağından yapmış.

Balıkesir'de yaklaşık yedi yıl aradan sonra Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde heykel ve rölyef sergisi açıldı. Serginin ilkokul mezunu ve heykel adına hiçbir eğitim almamış emekli bir aşçı tarafından açılması ise ilgi çekiyor. Sergide, çeşitli insan ve hayvan figürlerinden oluşan toplam 32 heykel ve rölyef bulunuyor. Hayatını aşçılık yaparak kazandığını belirten Yaşar Gündoğdu, yıllarca aşçılık yaptığını, heykele ise otellerde çalıştığı dönemde merak sardığını söyledi. Heykelleri tamamen amatörce yaptığını belirten Gündoğdu, "İşin eğitimini almadım. Heykelleri, kafamda tasarlayarak doğaçlama yapıyorum. Yaptığım eserlere rölyef dendiğini sonradan öğrendim. Doğada rastladığım taş, mermer alçı ve gabetonu, hayalimde canlandırdıklarımdan veya bir kez gidip yerinde görerek yapıyorum." dedi.

1. Sakarya Mahallesi'nde ikamet eden üç çocuk babası Gündoğdu, emekli olduktan sonra evinin altındaki boş depoyu atölye olarak kullandığını söyledi. Heykel yapmaya başladıktan sonra çevresindeki insanların kendisine tepki gösterdiğini anlatan Gündoğdu, "Çevremdeki arkadaşlarım, bu işin boş olduğunu söyleyerek, 'İşin mi yok taşla uğraşıyorsun?' gibi tepkiler verdi ama bu işi seviyorum. Heykel yapmaya devam edeceğim. İnşallah daha büyük eserler yapacağım." şeklinde konuştu.

Otellerde aşçılık yaptığı dönemde açık büfe mezelerin arasına süs olarak heykeller koyulduğunu belirten Yaşar Gündoğdu, "Bu heykelleri görünce ilgimi çekti. Biz bunların üzerini tereyağıyla kaplayıp aksesuar yapıyorduk. Daha sonra hazır heykellerin birebir örneklerini, tamamen tereyağından yapmaya başladım. Emekli olduktan sonra bu işi yapmaya karar verdim. Hedefim, daha büyük eserler yapıp sanat merkezlerinde sergilemek." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER