ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 19:47

İlk gezi Türk Dünyası Kültür Başkenti'ne


Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'i daha yakından tanımak için Makedonya'dan kente gelen Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Genel Müdürü Enver Hüseyin, Radoviş Belediyesi Meclis Üyesi Enis Ömer ve 45 öğrenci, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti.
Valilikten yapılan açıklamaya göre, ziyarette konuşan Tuna, Türk dünyası ülkelerinden ve Balkanlardan, Makedonya'dan gelen öğrencileri ağırladıklarını belirtti.
Tuna, gençlerin birbirlerini daha iyi tanımalarını istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Gençlerimizi buradan oraya gönderiyoruz. Oradan da gençlerimizi buraya getiriyoruz ki, ülkeler arası daha sıcak ilişkiler olsun, kardeşlikler kurulsun. Gerek kişiler arasında, gerek okullar ve müesseseler arasında, belediyeler arasında bu şekilde geleceğe daha güzel, daha kalıcı dostluklarla yol alabiliriz. Ticari ilişkiler gelişir, ülkeler arası ilişkiler gelişir, çevremize ve dünyaya örnek oluruz. Güzel mesajlar veririz. Bizi birbirimize bağlayan çok derin tarihsel ve kültürel bağlar var. Bu yüzden biz, Eskişehir'de 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti vesilesiyle bu imkanları vatandaşlarımıza, Türk dünyasına sunmak ve faydalandırmak istiyoruz."
Konuk ülkenin Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü Hüseyin ise Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın etkinlikleri kapsamında yaklaşık 200 öğrencinin bu çerçevede Eskişehir'e geleceğini bildirdi. Ülkesinden gelen ve çoğu Makedonya'da Türkçe eğitim veren lisede öğrenim gören öğrencilerin, Eskişehir'de olmaktan çok mutlu olduğunu aktaran Hüseyin, "Birçok öğrencimiz, yurtdışına ilk kez çıkıyor ve bu ilk gezilerini Türk dünyasının başkenti Eskişehir'e yapmaktan dolayı çok mutlular" ifadelerini kullandı.
Ziyaret sonunda Hüseyin ve Ömer'e Türk Dünyası Kültür Başkenti anı tabağı hediye eden Tuna, öğrencilere de valiliğin yayınlarından oluşan kitap seti verdi.
Hüseyin ise Tuna'ya üzerinde Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bulunan tarihi taş köprünün resmi olan tabloyu armağan etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER