ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 18:54

“İleri Adımlayan” adam Haydar Aliyev

“İleri Adımlayan” adam Haydar Aliyev


Rusya’nın başkenti Moskova’da Azerbaycan’ın milli lideri merhum Haydar Aliyev’in hayat mücadelesini anlatan “İleri Adımlayan” adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Törende konuşan Rusya’ya bağlı Kuzey Osetya eski Cumhurbaşkanı ve Rus politikasının duayeni Aleksandr Dzasohov, Aliyev’in Sovyetler Birliği’nin üst yönetim kurulu Politbüro’da “Şarkın temsilcisi gibi” görev yaptığını belirtti.

Aliyev’in 90.yıldönümü vesilesiyle Moskova Devlet Üniversitesi’nde (MGU) Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansının katkılarıyla düzenlenen törene Azerbaycan’ın Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu, MGU Rektörü Prof.Dr. Viktor Sadovniçiy, MGU Tarih Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sergey Karpov, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi (RGGU) Rektörü Prof.Dr. Yefim Pivovar, VK Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Vlasov, RGGU Kafkasya Merkezi Başkanı İsmail Ağakişiyev ve başka akademisyenler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Prof.Dr. Karpov, Aliyev’in Azerbaycan-Rusya ilişkilerinin mimari olduğunu belirterek ikili ilişkilerin artmasında muazzam rol oynadığını belirtti. MGU Rektörü Prof.Dr. Sadovniçiy, Aliyev’in 1980’lı yıllarda SSCB Başbakan Birinci Yardımcı görevindeyken eğitime büyük önem verdiğine işaret etti. Sadovniçiy, “Bizzat kendisiyle defalarca eğitimi konuştuk. Çok bize yardımcı oldu. Bugün de Aliyev’in katkılarından yararlanıyoruz.” dedi.

Azeri Büyükelçi Bülbüloğlu, “Aliyev hakkında bu güzel eseri hazırlayan tüm akademisyenlere içten şükranlarımı sunuyorum. Çünkü Aliyev hakkında çok güzel anı ve bilgiler var. Umarım eser İngilizceye çevrilecek.” şeklinde konuştu.

Kuzey Osetya eski Cumhurbaşkanı Dzasohov, “Aliyev Politbüro üyesi olarak çalışırken Şark dünyası onu bir “temsilci” olarak görüyordu. Hatta SSCB’ye Asya ülkelerinden gelen konuklar da Aliyev’le onur duyuyordu. Aliyev’in sayesinde Sovyet döneminde Azerbaycan çok gelişti. SSCB dağılınca bazı siyasilerimizin tutumlarına rağmen Aliyev Rusya ile ilişkileri bozmadı. O Azerbaycan Cumhuriyeti’ni kurdu. Ben onun siyasetlerinden ders aldım. Bugün çok mutluyum ki oğlu İlham Aliyev ve eşi Mihriban hanım bu yolu devam ettiriyor.” dedi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER