ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Kasım 2014 Salı 14:02

İki esere 76 milyon dolar

İki esere 76 milyon dolar

Soyut ekspresyonist Rothko'nun iki eseri, New York'ta düzenlenen bir açık artırmada 76,5 milyon dolara alıcı buldu.


Soyut ekspresyonizm akımının önemli temsilcilerinden Mark Rothko'nun iki tablosu, New York'ta düzenlenen açık artırmada 76,5 milyon dolara satıldı.

Sotheby's Müzayede Evi'ndeki "Savaş Sonrası ve Modern Sanat" konulu açık artırmada, 1970'de yaşamını yitiren Rus asıllı Amerikalı ressam Rothko'nun "Sarı, Turuncu, Sarı, Açık Turuncu"adlı eseri 36,5 milyon, "Adsız" adlı tablosu da 40 milyon dolara alıcı buldu. NTV'de yer alan habere göre, açık artırmada satılan Rothko tabloları, ünlü koleksiyoncu ve hayırseverRachel "Bunny" Mellon'a aitti. Mellon'un koleksiyonundaki eserler, mart ayında 103 yaşında ölmesinin ardından varisleri tarafından satışa çıkarılmıştı.

Sotheby's Müzayede Evi, bugün de Rothko'nun "21 Numara (Kırmızı, Kahverengi, Siyah ve Turuncu" adlı eserini açık artırmaya çıkaracak. Eserin, en az 50 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

Rothko'nun 1961 yılında yaptığı "Turuncu, Kırmızı, Sarı" adlı eseri, 2012'de Christie's müzayede evinde yapılan açık artırmada 86,9 milyon dolara alıcı bularak şimdiye kadar en pahalıya satılan çağdaş sanat eseri olmuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER