ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 20:11

İdlib'de sığınmacı kampında Kurban Bayramı


AA ekibi Kurban Bayramı'nın ilk gününde İdlib'teki Suriyeli sığınmacıların yaşadığı kamplarını ziyaret etti.
Yaklaşık 25 bin ila 30 bin kişinin yaşadığı İdlib kentinin Türkiye sınırında yer alan ve muhalif Ahraru'ş Şam Hareketi'nin güçlü olduğu Atme Mülteci Kampı'nı ziyaret eden AA ekibi, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfının yetim ve kadınlar için haziran ayında açtığı "İha (Kardeşlik) Mülteci Kampı'ndaki" faaliyetlere katıldı.
İHH'nın merkez mutfağında hazırlanan yemeklerin dağıtıldığı ve her türlü ihtiyacın temin edilmeye çalışıldığı kampta, çocukları eğlendirmek, yaşadıkları zorlukları bir an olsun unutturmak için şenlik düzenlendi. Şenlikte çocuklardan oluşturulan koro şarkılar söyledi.
Şarkı sözleri arasında yer alan ve savaşın psikolojisini yansıtan "Bakın biz Şam'ın çocuklarıyız, bakın bize ne oluyor? Evimizden uzaklaştık, korku ve ölüm bize hakim oldu" ve "Ey zalim insan bu çocuklar, bu halk sana ne yaptı da öldürüyorsun?" dizeleri dikkati çekti.
Çocuklar için düzenlenen bilgi yarışması da yoğun ilgi gören etkinlikler arasındaydı. Çocuklar sorulan sorulara doğru cevabı vermek için birbirleriyle yarıştı.
-Fakirlik ve kalabalığa rağmen temizlik-
Yaşadıkları fakirliğe rağmen 115 çadırdan oluşan kampta kalan 685 kişinin kampın temizliğine verdiği önem dikkatlerden kaçmadı. Çadırların içinin ve kampın temizliği dikkati çekti.
İhtiyaç sahibi olmalarına rağmen sakin ve intizamlarını koruyan kamp sakinleri, kampa gelen yardım ekibine zorluk çıkarmadı. Kendilerine verilen yardımların dışında bir talepte de bulunmadı.
Kampta bayram etkinliklerinin yarattığı neşeli ortama rağmen, savaşın yaşattığı burukluk çocukların ve büyüklerin yüzlerindeki ifadelerden okunabiliyordu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER