ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2014 Çarşamba 12:08

Hz. Muhammed'i anlatan filmlere ödül verilecek

Hz. Muhammedi anlatan filmlere ödül verilecek

Siyer Vakfı Kültür Komisyonu Başkanı Mehmet Kaman, 2010 yılında kurulan vakfın, Hicri 1435'i (4 Kasım 2013-25 Ekim 2014 arası) "Siyer Yılı" ilan ettiğini hatırlattı.


Siyer Vakfı'nın "hayatın her alanı ve anının tartışılmaz rehberi" Hz. Muhammed'i, en doğru şekilde tanıtabilmek amacıyla "Seni Anlamayan Yürek Kalmasın" temasıyla düzenlediği kısa film yarışmasının ödül töreni, 26 Ekim'de Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Hz. Muhammed'in, hem ülke halkı hem de uluslararası alanda daha doğru tanınması, son nefesine kadar taviz vermeden yürüttüğü hak davasının, insanlığa ışık tutan düşüncelerinin derinlemesine anlaşılması ve layıkıyla sevilip hürmet görmesi için birçok akademik, kültürel ve sanatsal etkinlik düzenlendiğini anlatan Kaman, vakfın da "Alemlere Rahmet" başlığı, "Seni Anlamayan Yürek Kalmasın" temasıyla ulusal kısa metrajlı film yarışması düzenlediğini belirtti.

Türkiye'de ilk kez düzenlenen yarışmaya ocak ayında başlayan başvuruların 1 Eylül itibarıyla sona erdiğini dile getiren Kaman, yarışmaya, Kur'an-ı Kerim'de "en güzel örnek, en kamil misal, numunei imtisal" olarak tanımlanan Hz. Muhammed'i, hadis-i şeriflerinden yola çıkarak anlatan 15'er dakikalık 50 kısa filmin katıldığını aktardı.

Büyük jürinin 50 film arasından 15'ini seçtiğini kaydeden Kaman, başkanlığını sinema yazarı İhsan Kabil'in yaptığı, sanat eleştirmeni-gazeteci Bedir Acar, yazar ve televizyon programcıları Bünyamin Yılmaz ve Tarık Tufan, İslam tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Nihal Şahin Utku, akademisyen Merve Kavakçı İslam ve kendisinden oluşan jürinin ise dereceye girenleri tespit ettiğini anlattı.

Ödül töreninin 26 Ekim'de Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirileceğini ifade eden Kaman, birinciye 8, ikinciye 5, üçüncüye ise 3 bin lira ödül verileceğini bildirdi.

Kaman, merhum Yücel Çakmaklı anısına 2 bin lira, Suriye asıllı, "Çağrı" ve "Er- Risale" filmlerinin yönetmeni Mustafa Akkad anısına bin lira, Hz. Muhammed'in takdirine mazhar olan şair Hassan Bin Sabit anısına da bin lira mansiyon ödülü takdim edileceğini kaydetti.

Törende, ilk üçe giren filmlerin de gösterileceğini söyleyen Kaman, "Ben de jürideydim, filmleri izledim. Özellikle ilk 3'e giren eserler bizleri hem duygulandırdı hem hüzünlendirdi. Filmler çok kaliteli. Hem senaryo açısından hem de sinematografik anlamda. İlk yarışma olması dolayısıyla beklenilen kalitenin çok çok üzerinde" diye konuştu.

Mehmet Kaman, yarışmayı geleneksel hale getirmeyi planladıklarını belirtti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER