ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 21:29

Hollywood'ın takıları Türkiye'den


Takı tasarımcısı Milka Karaağaçlı, 5 yıldır Hollywood ünlülerinin ilgiyle satın aldığı takıları tasarlayıp, üretiyor.
     Markasının uluslararası başarıya nasıl ulaştığını, AA muhabirine anlatan Karaağaçlı, insanların tasarımlarını beğenip almak istedikçe içindeki üretme isteğinin büyüdüğünü söyledi.
     Tasarım aşamasında yalnız çalıştığını belirten Karaağaçlı, çizimlerin ürüne dönüşmesinde ise 7 kişilik ekibiyle atölyede bire bir çalıştığını dile getirdi. Karaağaçlı, "Her bir model yeni bir bebek gibi dünyaya geliyor. Önce kendim takıyorum, yaşıyorum, deneyimliyorum, sonra satışa çıkarıyorum'' ifadesini kullandı.
    
     -''Her hafta yeni model''-
    
     Karaağaçlı, çıkarttığı bir koleksiyonun diğeri için ilham kaynağı olabildiğine işaret ederek, koleksiyonlarının sürekli değişebildiğine dikkati çekti. Her hafta mutlaka yeni bir model çıkardığını da vurgulayan Karaağaçlı, yıl sonu hedefinin dünyaca tanınan bir Türk markası olarak bilinmesi olduğuna işaret etti.
     Yurt dışında 50'nin üstünde satış noktası olduğunu bildiren Karaağaçlı, ayrıca Amerika, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, İngiltere, İsviçre, Japonya, Suudi Arabistan, Kanada, Kıbrıs ve Kuveyt olmak üzere 11 ülkeye ihracat yaptıklarını anlattı.
    
     -''Orlando Bloom da Miranda için aldı''-
    
     Türkiye ve yurt dışında sahip olduğu satış noktalarından çok fazla sayıda ünlü ismin alışveriş yaptığını söyleyen Karaağaçlı, Hollywood ünlülerinden de müşterisinin olduğunu kaydetti. Karaağaçlı, sözlerine şöyle devam etti:
     "Madonna, Kimberly Perry, Pink, Anne Hathaway, Britney Spears, Allison Williams, Karolina Kurkova düzenli müşterilerim arasında. Artık çoğu isim markamın bilincinde, bilerek ve isteyerek satın almaya geliyor. Benim için bu, bir Türk markasının geleceği noktayı gösteriyor. Geçen haftalarda da Orlando Bloom Türkiye'ye bir reklam çekimi için geldi ve eşi Miranda Kerr için takılarımdan satın almak istediğini söyledi. 'Hayat Bir Mucize' koleksiyonumdan, eşi Miranda Kerr'e kolye hediye aldı."
    
     -"Behlül, Bihter'e kolyelerimi hediye etmiş"-
    
     Karaağaçlı, Aşk-ı Memnu dizisinin yönetmeni ve styling sorumlusundan randevu alıp sunum yaptığını ve birçok koleksiyonunu dizide kullanmak için anlaştıklarını da hatırlattı. Karaağaçlı, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bekledim ve bir süre sonra bir baktım Behlül, Bihter'e kolyelerimi hediye etmiş. O kadar sponsorun arasından beni seçmiş olmaları sanırım yolladığım pozitif enerji ve tasarımların beğenilmesiyle ilgiliydi. Elbette ki bu tasarımların, markanın tanınmasında ve satışlara büyük katkısı da oldu. Çünkü, o dönemde diziyi, kıyafetleri ve takıları için de izleyen bir kitle vardı."
    
     -Geçen yıl en çok satış, Kuveyt'e-
    
     Karaağaçlı, 2010 yılından beri yılda 2 kez New York ve Paris moda haftalarına katıldığına da değindi. Uzun vadede Avrupa ve Amerika'da showroom açarak büyümeyi hedeflediğini ifade eden Karaağaçlı, 20 yıl sonra kategorisinde dünyanın en çok bilinen 5 markasından biri olmayı istediklerini söyledi.
     Karaağaçlı, yıllık ortalamaya baktıklarında geçen yıl en çok satışı Kuveyt'e ardından da İngiltere ve Amerika'ya yaptıklarını açıkladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER