ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 16:07

Hocalardan Göğceli Camii’ne ziyaret

Hocalardan Göğceli Camiine ziyaret


Türkiye’deki farklı üniversitelerden Samsun’a gelen ilahiyat fakülteleri İslam sanat tarihi öğretim görevlileri Çarşamba Göğceli Camii’ni ziyaret etti.

Türkiye’deki ilahiyat fakülteleri öğretim görevlileri, her yıl yaptıkları koordinasyon toplantılarının yenisini Ondokuzmayıs Üniversitesi'nde yaptı. Çarşamba ilçesinde bulunan Tarihi Göğceli Camii, Rahtıvan Camii’ni de ziyaret eden İslam sanat tarihi öğretim görevlilerine Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, ev sahipliği yaptı.

“GÖĞCELİ CAMİİ, TÜRKİYE’NİN EN ESKİ AHŞAP YAPILARINDANDIR”

Tarihi Göğceli Camii’nin Türkiye’nin en eski ahşap yapısına sahip olduğunun altını cizen Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, "Çarşamba Bölgemiz Miladı 12. Asırdan itibaren Müslüman Türklerin ilk yerleştiği ve şehirlerini kurdukları, mülk edindikleri yerlerdendir. Ülkemizin en eski ahşap yapılarının başında gelen Göğceli, Şehhabil ve Ordu Köyü Camileri de onların eserlerindendir. Çarşamba olarak bu eserleri tanıtmaya çalışıyoruz. Dünya’nın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan Göğceli Camimiz halen ibadete açıktır. Ülkemizin farklı üniversitelerinden İlçemize gelen değerli İslam Sanat Tarihi öğretim görevlisi hocalarımıza ziyaretlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Misafirperverliğinden dolayı Başkan Dündar’a teşekkür eden İslam sanat tarihi öğretim görevlileri, "Tarihi Göğceli Camii kesinlikle tanıtılması ve ziyaret edilmesi gereken tarihi bir yapıdır. Burada bulunmaktan mutlu olduk." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER