ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:13

Hikmet Akademisi'nde 40 klasik eser şerhi başladı

Hikmet Akademisinde 40 klasik eser şerhi başladı


Geleneğimizi etkileyen 40 önemli eserin şerhinin yapılacağı Hikmet Akademisi, merkezi Mecidiyeköy’de bulunan Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği’nde başladı.

21 ay sürecek olan ve yaklaşık 2800 saat ders içeren Hikmet Akademisi'nde alanında uzman konuşmacılar seçme metinlerden tahliller yapacak. Abdulkadir Geylani’nin Fütühul Gayb, Muhyiddin Abni Arabi’nin Fütühat’ı Mekkiye, Mevlana’nın Mesnevi, Ahmed-i Hani’nin Mem u Zin, Bediüzzaman Said Nursi’nin Mesnevi-i Nuriyesi, İbrahim Hakkı’nın Marifetname’si, Filibeli Ahmet Hilmi’nin Amak-ı Hayal’i, Fuzuli’nin, Yunus’un ve Niyazi Mısri’nin Divanları, Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk’ı, İmam Gazali’nin Müşkat’ül Envar’ı, İbn’i Haldun’un Mukaddemesi’nin de aralarında olduğu 40 hikmetli eser şerh ve izah edilecek.

Fütühat-ı Mekkiye derslerinde, bu eseri Türkçeye kazandıran Doç. Dr. Ekrem Demirli, Mesnevi derslerinde İsmail Ankaravi’nin Mesnevi şerhini yayınlayan Dr. Semih Ceyhan, İmam Gazali Derslerinde Doç. Dr. Ömer Türker ile başlayan ilk derslerin ardından, tam listesi derneğin internet sitesi www.tarih-kultur.com'da yer alan diğer dersler, yine alanında uzman yazar veya akademisyenler tarafından söyleşiler şeklinde işlenecek.

Dernek yetkililerince kaydedilecek olan bu söyleşilerin içerikleri 3 ayda bir pdf dergi şeklinde Hikmet Akademisi'nin katılımcılarına ulaştırılacak. Hikmet Akademisi'ne başvurular, derneğin internet sitesinden yapılabiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER