ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2016 Pazartesi 11:52

Hıdırlık Tabyası tarihe ışık tutacak

Hıdırlık Tabyası tarihe ışık tutacak

Balkan Savaşlarındaki Edirne savunmasında karargah olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası Osmanlı Kültür ve Medeniyet Müzesi olarak turizme hizmet edecek - Edirne Valisi Günay Özdemir: - ''Bizim amacımız burayı sadece savaş müzesi olarak değil, Edirne'nin ve Balkanların medeniyet müzesi olarak hazırlamak''


Balkan Savaşlarındaki Edirne savunmasında karargah olarak kullanılan Hıdırlık Tabyasında yapılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Yaklaşık 3 yıl süren çalışmalar kapsamında, harabe halinde olan tabyalar tekrar ayağa kaldırıldı. Tabyada bonetler, beton sıvalar raspa edildi. Odaların üstündeki topraklar kaldırılarak sağlamlaştırıldı, yalıtım yapıldı. Dehliz ve cephanelik olan bölümde sarnıç ve dehlizin devamı ortaya çıkarılarak, topçu yerleri düzenlendi.

Vali Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 55 dönüm arazi üzerine kurulu Hıdırlık Tabyası'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının sona erdiğini söyledi. 

Tabyanın müze haline getirilmesi için çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Özdemir, oluşturulacak müzede Osmanlı kültür ve medeniyetinin tüm dünyaya gösterileceğini vurguladı.

Hıdırlık Tabyasının özellikle son dönemde Osmanlı için çok önemli bir merkez olduğunu ifade eden Özdemir, konuşmasına şöyle devam etti:

''Buranın restorasyonu bitti. Daha sonra iç dizaynı da yapıldı. Ben göreve başladıktan sonra oranın içerisinde sergilenecek eserlerle ilgili de çalışmalar yapmaya başladık. Ancak bizim amacımız burayı sadece savaş müzesi olarak değil, Edirne'nin ve Balkanların medeniyet müzesi şeklinde düşünüyoruz. Projemizi yeniden düzenleyip orayı medeniyet müzesi olarak hazırlayıp Edirne ve Balkanlardaki medeniyetin tüm dünyaya tanıtılması için çalışacağız. Müzenin önemli bir merkez olacağını düşünüyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız son aşamaya geldi''

Hıdırlık Tabyası'nın müze olarak turizme hizmet edeceğini bildiren Vali Özdemir, tüm Balkan savaşlarının içine alan geniş bir müze kurulacağını sözlerine ekledi.

-''Edirne tarihi açıdan çok zengin bir şehir''

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, bakanlık olarak Edirne'deki ecdat yadigarı eserlerin ihyasına büyük önem verdiklerini belirtti.

Edirne'deki tarihi eserlerin korunması ve ayağa kaldırılması için bugüne kadar bir çok çalışma yaptıklarını anlatan Kurt ''Bundan sonra da bu çalışmalar artarak devam edecek. Edirne bizim için çok önemli ve tarihi açıdan çok zengin bir şehir. Bu zenginlikleri hem ülkemiz hem de dünya mirasına sunmak için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Hıdırlık Tabyalarındaki restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini ifade eden Kurt, tabyaların, geçmişteki medeniyetin gelecek kuşaklara aktarılmasının en önemli görevlerinden biri olduğunu vurguladı.

Balkan Savaşlarındaki Edirne savunması sırasında Şükrü Paşa tarafından karargah olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası'nı yapılan çalışmalarla tekrar ayağa kaldırdıklarını aktaran Kurt, tabyaların müze olarak kullanılacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER